Wczesne badania prenatalne – co powinnaś wiedzieć?
W przypadku każdego schorzenia bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie rozpoznania. Dotyczy to także wad wrodzonych. Wykryć możemy je jeszcze w ciąży dzięki wczesnym badaniom prenatalnym. Co powinnaś wiedzieć na ten temat spodziewając się dziecka?
Spis treści:
- Wczesne badania prenatalne – po co się je wykonuje?
- Wczesne badania prenatalne – rodzaje
- Wczesne badania prenatalne – jakie testy wykonać?
Wczesne badania prenatalne – po co się je wykonuje?
Wczesne badania prenatalne odgrywają kluczową rolę w ciążowej diagnostyce. Umożliwiają one wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. Rodzicom pozwala to oswoić się z tym faktem i lepiej przygotować się na przyjście dziecka na świat. Lekarze z kolei będą mogli już pomyśleć o leczeniu, co umożliwi wdrożenie go tuż po porodzie.
Badania prenatalne mogą podarować przyszłym rodzicom najcenniejszą rzecz w ciąży – pewność, że ich dziecko jest zdrowe. Dzięki temu możemy spokojnie cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.
Wczesne badania prenatalne – rodzaje
Badania prenatalne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to nieinwazyjne testy przesiewowe. Są to w pełni bezpieczne badania, które wykrywają zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Jeśli wykryją one jakieś nieprawidłowości, to konieczne jest przeprowadzenie testu inwazyjnego. Jest to drugi rodzaj badań prenatalnych. Dzięki niemu otrzymamy jednoznaczną diagnozę.
Wczesne badania prenatalne – jakie testy wykonać?
Lista dostępnych badań prenatalnych jest dość długa. Na początku wykonać warto badanie nieinwazyjne, takie jak:
- Test PAPPA – jest to badanie biochemiczne, w którym sprawdza się ilość białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Dzięki temu rozpoznać można u płodu zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- Test typu NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA, które znajduje się we krwi matki. Są one bardzo czułe i mają dość szeroki zakres.
Przykładem takiego badania jest test NIFTY pro oraz badanie Prenatal testDNA.
Jeśli badania te wykazały jakiekolwiek nieprawidłowości, to przeprowadza się badania inwazyjne. Najczęściej jest to amniopunkcja, ponieważ wiąże się ona z najmniejszym ryzykiem rozwoju jakichkolwiek powikłań. Do przeprowadzenia amniopunkcji potrzebna jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych kobiety ciężarnej.