Zatrzymanie miesiączki wielu osobom kojarzy się z ciążą. Tymczasem zanik okresu może być związany z różnymi nieprawidłowościami zdrowotnymi, których nie należy lekceważyć. Problemy z miesiączkowaniem oznaczają również kłopoty z owulacją – a więc i problemy z płodnością. Co jeszcze warto wiedzieć?
- Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę?
- Co oznaczają nieregularne miesiączki?
- Kiedy możemy mówić o nieregularnych miesiączkach?
- Jakie są różnice między pierwotnym i wtórnym brakiem miesiączki?
Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę?
Brak miesiączki i spóźniający się okres jest dla wielu kobiet jednym z pierwszych objawów ciąży. Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę? Nie – zanik miesiączki może wiązać się z wystąpieniem w organizmie różnych nieprawidłowości. Zatrzymanie miesiączki każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Co oznaczają nieregularne miesiączki?
Zatem co oznaczają nieregularne miesiączki? Mogą być związane m.in. z problemami hormonalnymi (np. PCOS czy Hashimoto), celiakią (trwałą nietolerancją glutenu), nadmiernym stresem, nieprawidłową wagą ciała (zbyt wysoka lub zbyt niska) czy nieprawidłowym kariotypem. Pamiętaj też, że nieregularne miesiączki utrudniają zajście w ciążę – nawet jeśli na razie nie planujesz dziecka, warto jak najszybciej uregulować swój organizm.
Kiedy możemy mówić o nieregularnych miesiączkach?
Zaraz po rozpoczęciu miesiączkowania i trochę przed menopauzą nieregularne miesiączki są normą. U kobiet spoza tego przedziału cykl miesiączkowy powinien trwać ok. 24-35 dni. Kiedy możemy mówić o nieregularnych miesiączkach? Jeśli cykle są zbyt krótkie (miesiączka pojawia się bardzo często), są zbyt długie (miesiączka pojawia się za rzadko lub nawet całkowicie się zatrzymała) lub za każdym razem długość cykli jest inna.
Jakie są różnice między pierwotnym i wtórnym brakiem miesiączki?
Warto zdawać sobie sprawę, że brak miesiączki może być wtórny albo pierwotny. A jakie są różnice między pierwotnym i wtórnym brakiem miesiączki? Pierwotny brak miesiączki oznacza, że okres w ogóle się nie pojawił mimo wieku powyżej 17 lat. Wtórny brak miesiączki to natomiast zatrzymanie okresu, który wcześniej występował.