Który to tydzień ciąży? Dowiedz się, w którym tygodniu ciąży jesteś. Przeskocz do treści

Który to tydzień ciąży?

Zastanawiasz się, w którym tygodniu ciąży jesteś? Warto, abyś wiedziała, że o rozpoczęciu ciąży mówi się od momentu połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Niestety ustalenie tej daty z dokładnością do jednego dnia nie jest możliwe. Sprawdź, w jaki sposób w przybliżeniu wyliczyć, który to tydzień ciąży, wykorzystując daty owulacji i ostatniej miesiączki!

Który to tydzień ciąży? Data ostatniej miesiączki

Znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki? Świetnie! Masz możliwość ustalenia w przybliżeniu, który to tydzień ciąży. Możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie lub policzyć to samodzielnie. To metoda ustalania wieku ciąży, która wykorzystuje regułę Naegelego. Mówi ona o tym, że ciąża trwa 280 dni – właśnie od pierwszego dnia ostatniego okresu.

Pamiętaj jednak, że zapłodnienie miało miejsce ok. 2 tygodnie po początku krwawienia, czyli w fazie owulacji. Oznacza to, że gdy lekarz (który również na początku ciąży korzysta z takich wyliczeń) mówi np. o 8. tygodniu ciąży, dziecko ma ok. 6 tygodni.

W którym tygodniu ciąży jesteś? Data współżycia a data poczęcia

Data poczęcia nie musi być identyczna z datą stosunku. Dlaczego? Do zapłodnienia może dojść tylko w czasie dni płodnych – po wypuszczeniu komórki jajowej jest ona do tego zdolna przez 24 godziny, natomiast plemniki często żyją w organizmie aż 3-5 dni. Konkretna data zapłodnienia jest więc właściwie niemożliwa do ustalenia.

W przypadku nieregularnych cykli, gdy owulacja także nie pojawia się regularnie, wyliczenie daty zapłodnienia jest jeszcze trudniejsze. Nie rezygnuj jednak z uważnej obserwacji swojego organizmu.

Który to tydzień ciąży? Ustalenie na podstawie USG

W pierwszym trymestrze ciąży ma miejsce badanie USG, w czasie którego lekarz najbardziej precyzyjnie określi wiek ciąży. Wówczas następuje wyznaczenie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL, od głowy do pupy).

Do tego wyniku ginekolog dodaje 2 tygodnie – okres od pierwszego dnia ostatniego krwawienia do owulacji. Jeśli wiek ciąży różni się od wyliczonego na podstawie daty miesiączki, ginekolog posługuje się tym ustalonym w czasie USG.

Kto jest ojcem? Wątpliwości rozwieje test DNA

Zastanawiasz się, kiedy zaszłaś w ciążę z powodu wątpliwości co do ojcostwa? Rozwieje je test DNA, który możesz wykonać już od 8. tygodnia ciąży lub po narodzinach dziecka. To jedyny sposób na pewne ustalenie ojcostwa. Badanie genetyczne ojcostwa zawsze zapewnia bowiem jednoznaczny wynik, dzięki któremu możesz zyskać spokój już na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy