Pierwotny brak miesiączki - 6 najczęstszych przyczyn braku miesiączki Przeskocz do treści

Pierwotny brak miesiączki – 6 najczęstszych przyczyn

Masz już powyżej 17 lat, a wciąż nie występują u Ciebie miesiączki? Powodów może być naprawdę wiele: od kłopotów hormonalnych, przez genetyczne, aż po nieleczoną celiakię. Zobacz, co może być przyczyną braku miesiączki i pamiętaj, żeby jak najszybciej poradzić się lekarza.

Przyczyny pierwotnego braku miesiączki

1. Kłopoty hormonalne

Wśród zaburzeń hormonalnych powodujących pierwotny brak miesiączki najczęściej wymienia się hiperprolaktynemię – zbyt duże stężenie prolaktyny. Inne objawy tego schorzenia to mlekotok, bóle głowy i nadmierne owłosienie. Twój brak miesiączki może być spowodowany również innymi zaburzeniami hormonalnymi, m.in. nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy czy zbyt dużą ilością androgenów i/lub testosteronu.

2. Wady w budowie narządów rodnych

Które mogą uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu i brak miesiączki. Być może macica, jajniki czy pochwa są niedostatecznie rozwinięte lub niepoprawnie zbudowane. Czasami za brak miesiączki może odpowiadać nawet całkowita nieobecność organów rodnych, np. macicy. Częstą przyczyną jest też zarośnięcie błony dziewiczej – wtedy miesiączka występuje, jednak krew nie może wydostać się na zewnątrz.

3. Zespół Turnera

Ta choroba genetyczna jest najczęstszą z dziedzicznych przyczyn pierwotnego braku miesiączki. Występuje jedynie u kobiet i wiąże się z pełnym lub niepełnym zanikiem jednego z chromosomów X. Jeśli oprócz nieobecności miesiączki jesteś również niska (do 150 centymetrów), Twoje piersi są słabo rozwinięte, a ciało krępe – to może być właśnie zespół Turnera.

4. Inne czynniki genetyczne

Za brak miesiączki mogą odpowiadać także inne zaburzenia chromosomalne i choroby genetyczne. Należą do nich m.in. zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera oraz zespół Kalimana. Pierwsze ze schorzeń wiąże się z brakiem macicy i pochwy, a drugie – z zaburzeniami funkcji jajników.

Przeczytaj artykuł eksperta: Niepłodność a czynniki genetyczne

5. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Jeśli zastanawiasz się, co może być przyczyną braku miesiączki, powinnaś sprawdzić również, czy nie masz celiakii. U dziewczyn z tym schorzeniem pierwsza miesiączka może pojawić się nawet 2 lata później niż u zdrowych. Czasami jednak – dopóki nie rozpocznie się prawidłowe leczenie – w ogóle nie występuje.

Dlaczego? Przy celiakii organizm nieprawidłowo reaguje na gluten – po jego spożyciu dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Są one odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, więc zdegradowane nie mogą spełniać swojej funkcji i pojawiają się niebezpieczne niedobory.

Czytaj więcej: Jak celiakia wpływa na ciążę i płodność?

6. Nieprawidłowa waga ciała

Tłuszcz w kobiecym organizmie jest bardzo istotny, jednak nie może go być ani za mało, ani za dużo. Jeśli waga Twojego ciała jest zbyt niska lub zbyt wysoka, ilość tłuszczu jest zaburzona. Pamiętaj więc, że zbyt drastyczne odchudzanie lub wręcz przeciwnie – dieta oparta na fast-foodach i słodyczach mogą spowodować u Ciebie brak miesiączki. Postaw na racjonalne odżywianie i umiarkowaną aktywność fizyczną.

Zobacz też: Jak otyłość wpływa na płodność?

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy