Cykl miesiączkowy – na czym polega?
Cykl miesiączkowy (menstruacyjny) polega na powtarzających się zmianach w kobiecym organizmie. Są one wywoływane przez hormony, których stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu. Długość cyklu liczona jest od pierwszego dnia krwawienia do dnia występującego przed następnym okresem i wynosi zwykle 21-32 dni (zależnie od organizmu).
Faza menstruacyjna
Faza folikularna
Owulacja
Faza lutealna
Cykl miesiączkowy – faza menstruacyjna
Trwa zwykle 3-5 dni. Polega na złuszczaniu rozrośniętej i nabrzmiałej błony śluzowej macicy. Wówczas z pochwy wydostają się właśnie jej tkanki, a także ok. 35-80 mililitrów krwi. U wielu kobiet przed miesiączką występuje PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) z takimi objawami jak rozdrażnienie, huśtawka nastroju czy tkliwość piersi. W czasie okresu częste są też bóle dołu brzucha, ud czy pleców.
Cykl miesiączkowy – faza folikularna
W jej czasie nabłonek błony śluzowej macicy intensywnie się rozrasta. Działają hormony – FSH i estrogeny – co powoduje pobudzenie kilku pęcherzyków Graafa do wzrostu. Gdy jeden osiągnie dojrzałość, pęknie i uwolni komórkę jajową (w kolejnej fazie). W czasie dojrzewania pęcherzyk wydziela hormony, które prowadzą do namnażania się komórek macicy.
Cykl miesiączkowy – owulacja
Gdy pęcherzyk Graafa jeszcze nie jest do końca dojrzały, pod wpływem hormonu LH komórka jajowa jest stymulowana, a później zostaje uwolniona (jako oocyt). To właśnie moment owulacji, który ma miejsce w jajniku. Później oocyt przesuwa się do jajowodu, gdzie zmienia się w dojrzałą komórkę jajową. Czeka na zapłodnienie ok. 24 godzin, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia – obumiera. Czasami owulacja wiąże się z lekkim bóle w dole brzucha.
To może Cię zainteresować: Jak można zajść w ciążę?
Cykl miesiączkowy – faza lutealna
Pęcherzyk Graafa, już bez komórki jajowej, zostaje przekształcony w ciałko żółte. Wydziela ono hormony – estrogeny i progesteron. Ten drugi jest niezbędny do implantacji zarodka. Teraz wszystko zależy od tego, czy doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli nie – ciałko żółte zanika, spada stężenie progesteronu, a później ma miejsce okres i cykl miesiączkowy zaczyna się od początku. Jeśli zapłodnienie miało natomiast miejsce, zygota zaczyna produkować inny hormon (gonadotropinę kosmówkową hCG), dzięki któremu ciałko żółte nadal jest obecne, a poziom progesteronu się nie obniża, co powoduje brak okresu.