Wtórny brak miesiączki – 6 najczęstszych powodów
Chcesz zajść w ciążę, jednak Twoje cykle są nieregularne? Masz zaburzenia miesiączkowania i boisz się, że nie uda Ci się począć dziecka? Sprawdź, co może być przyczyną wtórnego braku miesiączki. Pamiętaj, że tylko odpowiednia diagnoza i ewentualne leczenie dadzą szansę na upragnioną ciążę.
Wtórny brak miesiączki – przyczyny
Wtórny brak miesiączki może mieć różne przyczyny:
1. Zaburzenia hormonalne
Najczęstszą hormonalną przyczyną braku miesiączki lub nieregularnych cykli jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Oprócz kłopotów z miesiączkowaniem schorzenie to objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, otyłością i trądzikiem.
Inne kłopoty hormonalne to m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nieprawidłowe stężenie hormonów płciowych czy zapalenie tarczycy (Hashimoto).
2. Nadmierny stres
Niestety stres niekorzystnie wpływa na każdy aspekt życia. Może powodować również wtórny brak miesiączki. W jaki sposób? Gdy żyjesz w dużym stresie, zwiększa się poziom prolaktyny. Zbyt wysokie stężenie tego hormonu może m.in. zatrzymywać owulację.
Jeśli więc zastanawiasz się, co może być przyczyną braku miesiączki, przeanalizuj ostatnie tygodnie pod kątem stresu. Może miałaś problemy w pracy, kłopoty rodzinne czy inne stresujące wydarzenia? Postaraj się zrelaksować i denerwować trochę mniej.
3. Zbyt niska lub wysoka waga ciała
Organizm reaguje na wszystkie wahania wagi, więc zarówno nadwaga i otyłość, jak i niedowaga mogą być przyczyną zaburzeń miesiączkowania. Substancje, które uwalnia tkanka tłuszczowa mają bowiem wpływ na wstąpienie lub brak miesiączki.
Być może więc ostatnio mocno się odchudzałaś? A może wręcz przeciwnie, przestałaś kontrolować wagę i ważysz więcej niż zazwyczaj? Jeśli ilość tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie mocno spadła i wynosi teraz poniżej 16%, Twoje miesiączki mogą się zatrzymać. Również przy BMI powyżej 35 najczęściej występuje brak miesiączki.
4. Przyczyny genetyczne
Ustanie funkcji jajników i wtórny brak miesiączki mogą być spowodowane również problemami genetycznymi. Być może te kłopoty ujawniły się dopiero teraz, a wcześniej nie dawały o sobie znać. Listę badań do wykonania warto ustalić wraz z genetykiem, najczęściej realizuje się przede wszystkim badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów). Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, czy to mutacje wrodzone powodują zaburzenia miesiączkowania.
Zdaniem eksperta: Niepłodność a czynniki genetyczne
5. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej
Nawet dwa miesiące po odstawieniu pigułek, krążków czy plastrów wciąż możesz mieć problemy z miesiączkowaniem. Kiedy korzystałaś z antykoncepcji, Twój organizm otrzymał konkretne dawki hormonów i był uregulowany. Teraz jego równowaga hormonalna została zaburzona. Brak miesiączki spowodowany stosowaniem antykoncepcji nie powinien trwać jednak długo.
6. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu
Twoje problemy z płodnością i brak miesiączki mogą wiązać się właśnie z tym schorzeniem. U 90% chorych występują bowiem objawy nieoczywiste. Dlaczego? Jeśli masz celiakię, gluten działa na Ciebie toksycznie. Zostają wytworzone przeciwciała, które niszczą Twoje kosmki jelitowe. Te wypustki odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i leków.
Jeśli masz niedobory i Twój organizm jest nieodpowiednio odżywiony, miesiączka może się zatrzymać lub występować nieregularnie. Co więcej, kobiety chore na celiakię mają krótszy okres płodny – nie tylko później zaczynają miesiączkować, ale i wcześniej dochodzi do menopauzy. Może ona wystąpić aż 4 lata szybciej niż u kobiet zdrowych!
Czytaj więcej: Celiakia (trwała nietolerancja glutenu) a ciąża
Autor: prekoncepcja.pl
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
U mnie okres się zatrzymał, od 4 cykli nic i jestem załamana. Dziewczyny, jak sobie radzicie?