Endometrioza a zajście w ciążę - jak choroba wpływa na płodność? Przeskocz do treści

Endometrioza a zajście w ciążę

Endometrioza to kobieca choroba, której głównym objawem są bolesne miesiączki. Ma ona ogromny wpływ na płodność kobiety, przez co może znacznie utrudnić staranie się o dziecko. Aż w 21% przypadków to właśnie endometrioza jest przyczyną niepłodności i problemów z utrzymaniem ciąży. W poniższym tekście podpowiemy, jak endometrioza wpływa na zajście w ciążę i jakie postępowanie jest zalecane w takim przypadku.

Spis treści:

1. Endometrioza – co to za choroba?
2. Kobiece endometrium a zajście w ciążę
3. Endometrioza ciąża – jak przebiega?

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to choroba ginekologiczna. Powoduje ona umiejscowienie endometrium (błony śluzowej) poza obrębem macicy. Znajdować się ono może w:
● Jamie otrzewnej
● Szyjce macicy
● Pochwie
● Pęcherzu moczowym

Głównym objawem endometriozy są bolesne miesiączki. Choroba ta może powodować również wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, torbiele i zrosty na macicy, ból w obrębie miednicy oraz ból i dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego.
Przyczyna endometriozy nie została jeszcze jednoznacznie określona. Mówi się o wieloczynnikowym podłożu choroby. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się czynniki genetyczne, środowiskowe oraz autoimmunologiczne.

Kobiece endometrium a zajście w ciążę

Umiejscowienie kobiecego endometrium ma ogromny wpływ na płodność kobiety. W konsekwencji kobiety chorujące na endometriozę mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Choroba ta:

● Pogarsza jakość komórek jajowych
● Utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
● Wywołuje zaburzenia hormonalne
● Utrudnia proces zagnieżdżenia się zarodka w macicy

W konsekwencji znacznie zmniejsza się płodność u kobiet chorujących na endometriozę. Ciąża nie jest niemożliwa, ale do naturalnego poczęcia dochodzi dość rzadko. Pacjentki marzące o rodzicielstwie powinny więc poddać się chirurgicznemu leczeniu endometriozy i po odpowiednim czasie powrócić do starań o wymarzone dziecko. Kobiety mogą także skorzystać z metod wspomaganego rozrodu oferowanych przez kliniki leczenia niepłodności. Na początku stosuje się farmakologiczną stymulację owulacji. Jeśli będzie bezskuteczna, to pacjentce proponuje się inseminację domaciczną lub zapłodnienie in vitro. Metody te w większości przypadków przynoszą oczekiwane efekty, a pacjentki witają na świecie zdrowe i piękne dzieci.

Endometrioza ciąża – jak przebiega?

Endometrioza utrudnia nie tylko staranie się o dziecko, ale także sam przebieg ciąży. Kobiety z endometriozą w ciąży są dużo bardziej narażone na:

● Poronienie
● Ciążę pozamaciczną
● Przedwczesny poród
● Cukrzycę ciążową
● Nadciśnienie tętnicze

Jeśli udało nam się zajść w ciążę mimo endometriozy, to musimy bardzo zatroszczyć się o zdrowie swoje i dziecka. Przyszłe mamy powinny regularnie odwiedzać lekarza prowadzącego ciążę. Oprócz tego warto zatroszczyć się o swoją dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Kobiety powinny pamiętać również o suplementacji kwasu foliowego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy