Ważne badania prenatalne dla przyszłych mam – które z nich warto wykonać?
Dzięki diagnostyce prenatalnej możemy sprawdzić, czy nasze nienarodzone dziecko na pewno zdrowo się rozwija. Badania te pozwalają wykryć ewentualne wady wrodzone u maleństwa jeszcze przed porodem i zaplanować ich leczenie. Sprawdź, jakie ważne badania prenatalne dla przyszłych mam warto szczególnie wykonać!
Spis treści:
USG genetyczne
USG genetyczne to obrazowe badanie prenatalne. Jest ono wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu lekarz może ocenić płód w trójwymiarze. Pozwala mu to dokładniej przyjrzeć się rozwojowi dziecka.
W trakcie USG genetycznego lekarz sprawdza anatomię płodu, jego ruchy, budowę narządów wewnętrznych oraz stan łożyska. Monitoruje się także kilka parametrów, takich jak przezierność fałdu karkowego, długość ciemieniowo-siedzeniowa czy budowa kości nosowej. Dzięki temu lekarz podczas badania może wykryć oznaki wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy wady serca.
Testy typu NIPT
Testy typu NIPT to inaczej badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Są to nieinwazyjne testy o wysokiej czułości, dlatego ich wykonanie zaleca się każdej przyszłej mamie. Do ich wykonania wystarczy próbka krwi kobiety, ponieważ w jej krwioobiegu znajduje się DNA dziecka. Jest ona pobierana tak jak do zwykłej morfologii.
Istnieje kilka rodzajów testów typu NIPT. Różnią się one przede wszystkim zakresem wykrywanych chorób. Najwięcej wad wrodzonych u dziecka jest w stanie wykryć test NIFTY pro. Jego zakres liczy aż 94 choroby, takie jak zespół Downa, zespół Turnera czy zespół DiGorge’a. Badanie to pozwala również zidentyfikować płeć dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie.
Amniopunkcja
Nieprawidłowy wynik badania USG lub testu typu NIPT nie oznacza, że dziecko na pewno będzie chore. Istnieje jedynie zwiększone ryzyko wystąpienia u niego danej wady. Potwierdzoną diagnozę otrzymamy dopiero po wykonaniu badania inwazyjnego, takiego jak amniopunkcja.
Amniopunkcja jest badaniem przeprowadzanym na podstawie próbki płynu owodniowego. Pobiera się go poprzez nakłucie brzucha ciężarnej jałową igłą. W trakcie całej procedury wykonywane jest badanie USG, dzięki czemu badanie jest bezpieczne dla matki i dziecka. Możemy więc poddać się amniopunkcji bez żadnych obaw.