badanie prenatalne 20 tydzień Przeskocz do treści

Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – jakie warto wykonać?

W 20 tygodniu jesteś już na półmetku ciąży. U Twojego maluszka wykształciły się już wszystkie narządy wewnętrzne. Teraz doskonalą one swoje funkcje. 20 tydzień ciąży to także czas wykonania jednego z ostatnich badań prenatalnych – USG genetycznego. Możemy w tym czasie wykonać także test NIFTY. Zobacz, na czym polegają te badania!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – USG genetyczne
  2. Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – test NIFTY pro

Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – USG genetyczne

Jednym z badań prenatalnych, które możemy wykonać w 20 tygodniu ciąży, jest USG genetyczne. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które powinno zostać wykonane między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest ono nazywane USG połówkowym, ponieważ wykonuje się je mniej więcej w połowie ciąży.

USG genetyczne jest przeprowadzane tak jak standardowe badanie USG. Używa się jednak do tego bardziej nowoczesnego sprzętu. Do brzucha kobiety ciężarnej przykładana jest specjalna głowica emitująca ultradźwięki. Dzięki temu lekarz na monitorze może zobaczyć trójwymiarowy obraz, który pozwala na ocenę rozwoju dziecka.

Podczas USG genetycznego lekarz ocenia anatomię płodu, jego ruchy i stan łożyska. Sprawdza także kilka parametrów, takich jak przezierność fałdu karkowego czy długość kości udowej. Dzięki temu może zauważyć oznaki wad wrodzonych u płodu. Po wykonaniu USG genetycznego może on podejrzewać u dziecka wady serca, wady cewy nerwowej oraz aberracje chromosomowe, takie jak zespół Downa czy zespół Edwardsa.

Badania prenatalne 20 tydzień ciąży – test NIFTY pro

W 20 tygodniu ciąży możemy wykonać również test NIFTY pro. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne polegające na analizie cffDNA (wolnego DNA płodowego). Znajduje się ono we krwi matki, dlatego jej próbka wystarczy do przeprowadzenia analizy. Jest ona pobierana tak jak do zwykłej morfologii.

Dzięki badaniu NIFTY pro u dziecka wykryć można aż 94 następujące wady wrodzone:

  • 6 trisomii, takich jak zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa
  •  4 nieprawidłowości związane z chromosomami płci, takie jak zespół Turnera czy zespół Klinefeltera
  •  84 mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak zespół DiGorge’a czy zespół delecji chromosomu Xp21

W teście NIFTY pro sprawdzona może zostać również płeć dziecka. Jej weryfikacji dokonuje się jednak tylko, jeśli rodzice wyrażą taką chęć podczas zamawiania badania.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy