Najlepsze metody radzenia sobie ze stresem w ciąży Przeskocz do treści

Radzenie sobie ze stresem w ciąży – jak robić to umiejętnie?

Nadmiar stresu szkodzi każdemu. Jest on jednak szczególnie niebezpieczny dla przyszłych mam i ich nienarodzonych maleństw. Może on doprowadzić do poważnych powikłań ciążowych zagrażających zdrowiu i życiu. Czasem jednak nie da się go uniknąć. Co więc zrobić? Sprawdź nasze sposoby na radzenie sobie ze stresem w ciąży!

Spis treści:

 1. Dlaczego stres w ciąży jest tak niebezpieczny?
 2. 5 metod radzenia sobie ze stresem w ciąży

Dlaczego stres w ciąży jest tak niebezpieczny?

Odczuwanie stresu powoduje zwiększone uwalnianie hormonu stresu, czyli kortyzolu. W ciąży powoduje to odczuwanie stresu nie tylko przez przyszłą mamę. Zestresowane staje się także dziecko, a to może prowadzić do:

 •  Obniżonej masy urodzeniowej dziecka
 •  Niedostarczanie do łożyska odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych
 •  Przedwczesnego porodu
 •  Poronienia
 •  Niedotlenienia płodu

Przyszła mama na skutek stresu może odczuwać także nasilenie pojawiających się dolegliwości ciążowych.

5 metod radzenia sobie ze stresem w ciąży

Ciężko jest całkowicie uniknąć stresu w ciąży. Musimy więc spróbować sobie z nim poradzić. W tym celu możemy:

 •  Znaleźć przyczynę stresu – ciężko uniknąć stresu, jeśli nie wiemy, skąd się bierze. Jeśli znajdziesz stresujący Cię czynnik, to będziesz mogła go wyeliminować.
 •  Zadbaj o zbilansowaną i pełną składników odżywczych dietę – dzięki niej Twój układ nerwowy będzie lepiej funkcjonował. Będzie więc lepiej radził sobie z pojawiającymi się przeciwnościami.
 •  Pamiętaj o aktywności fizycznej – każda sytuacja stresowa wiąże się z gromadzeniem napięcia w Twoim ciele. Aktywność fizyczna pomoże Ci się go pozbyć oraz poprawić Twoje samopoczucie. Możesz wybrać dowolną formę ruchu, ale szczególnie polecana jest joga, pilates oraz pływanie. Dzięki temu nie tylko zniwelujesz stres, ale także lepiej przygotujesz swoje ciało do porodu.
 •  Nie wstydź się mówić o swoich problemach i lękach – wygadanie się to jeden z najlepszych sposobów na zniwelowanie stresu. Dzięki rozmowie z bliską osobą nie tylko pozbędziesz się zgromadzonego napięcia, ale także złapiesz dystans do sytuacji. Być może dzięki temu uda Ci się również znaleźć rozwiązanie Twojego problemu.
 •  Wykonuj ćwiczenia oddechowe – są one świetnym sposobem na pozbycie się stresu i rozluźnienie się.

Pamiętaj, że ze stresem w ciąży nie musisz radzić sobie samodzielnie. Jeśli czujesz, że sytuacje stresowe Cię przerastają, to zgłoś się po fachową pomoc psychologiczną.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy