Przeskocz do treści

Diagnostyka prenatalna: czy drugie badanie prenatalne jest konieczne?

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie, która spodziewa się dziecka. Dzięki temu jeszcze przed porodem możemy sprawdzić, czy nasz maluszek prawidłowo się rozwija i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Ile testów trzeba wykonać podczas takiej diagnostyki? Czy drugie badanie prenatalne jest konieczne? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Które badania prenatalne powinna wykonać ciężarna?
  2. Drugie badanie prenatalne – czy zawsze jest konieczne?

Które badania prenatalne powinna wykonać ciężarna?

Podstawą diagnostyki prenatalnej jest wykonanie badania nieinwazyjnego. Są to testy, w których nie ingeruje się w środowisko płodu, dlatego ich wykonanie jest w pełni bezpieczne. Do przeprowadzenia takich badań wystarczy próbka krwi pacjentki. Przykłady tego typu testów to:

  •  Test PAPP-A – dzięki niemu można wykryć trzy najczęściej występujące trisomie, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau
  •  Test Sanco – należy on do grupy testów typu NIPT, czyli badań wolnego płodowego DNA (cffDNA). W zakresie tego badania znajdują się trzy najczęstsze trisomie oraz nieprawidłowości związane z chromosomami płci. Podczas badania możliwe jest również poznanie płci dziecka.
  •  Test NIFTY pro – również jest to test typu NIPT. Jego zakres jest jednak dużo szerszy. W badaniu tym u płodu rozpoznać można nawet 94 choroby wrodzone. Możliwe jest także określenie płci dziecka.

Każde z wymienionych badań to test przesiewowy. Mogą więc wykryć jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby u dziecka. W takiej sytuacji konieczne jest drugie badanie prenatalne. Dzięki temu otrzymamy jednoznaczną diagnozę.

Drugie badanie prenatalne – czy zawsze jest konieczne?

Drugie badanie prenatalne jest konieczne, tylko jeśli test przesiewowy wykazał pewne nieprawidłowości. Jeśli wynik badania nieinwazyjnego był prawidłowy, to nie musimy wykonywać kolejnego testu.

Drugie badanie prenatalne ma dać nam pewną diagnozę. Musi więc być to test rozstrzygający, czyli inwazyjny. W większości takich przypadków wykonywana jest amniopunkcja. Badanie to polega na nakłuciu brzucha ciężarnej i pobraniu próbki płynu owodniowego. Podczas całej procedury wykonywane jest badanie USG, dzięki czemu pobranie próbki jest bezpieczne dla matki i jej dziecka. Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest bliskie zeru.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy