USG 3D i 4D - czy można dzięki nim poznać płeć dziecka? Przeskocz do treści

USG 3D – czy warto? Kiedy można poznać płeć dziecka na USG 3D?

Standardowo kobiecie w ciąży wykonuje się USG 2D. Nie jest ono jednak zbyt szczegółowe, dlatego wiele par decyduje się na USG 3D i 4D. Możemy na nich dokładnie obejrzeć naszego dzidziusia. Po USG 3D otrzymamy zdjęcie, a po USG 4D film. Będą to wspaniałe pamiątki. Podczas tych badań możemy także dowiedzieć się, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka. Kiedy widać płeć dziecka na USG 4D i 3D? Zobacz!

Spis treści:

1. USG 3D a płeć dziecka
2. Kiedy widać płeć dziecka na USG 4D?
3. USG 3D i 4D – korzyści

USG 3D a płeć dziecka

USG 3D to nowoczesna forma badania ultrasonograficznego. Pozwala ona obejrzeć dziecko w trójwymiarze. Na monitorze rodzice zobaczą rzeczywisty obraz dziecka w realnych kolorach. Wyświetla się go w bardzo dobrej jakości, dlatego na monitorze widać każdy szczegół.

Kiedy można poznać płeć dziecka na USG 3D? W 18 tygodniu ciąży lekarz będzie mógł ocenić, czy zostaniemy rodzicami synka, czy córeczki. Wyjątkiem są sytuacje, gdy maluszek ułoży się w taki sposób, że na monitorze nie będzie nic widać. Nie sposób jednak zaradzić takiej sytuacji. W niektórych przypadkach poznanie płci jest możliwe wcześniej (już około 12-13 tygodnia ciąży). Jednak nie zawsze da się wtedy jednoznacznie stwierdzić, czy na świeci pojawi się chłopiec czy dziewczynka.

USG 3D warto wykonać także około 30 tygodnia w ciąży. Maluszek jest już wtedy dobrze rozwinięty. Wyglądem zaczyna przypominać noworodka. Jest więc to świetny moment na to, aby się mu przyjrzeć i wykonać pierwsze pamiątkowe zdjęcie.

Kiedy widać płeć dziecka na USG 4D?

USG 4D to rozszerzona wersja USG 3D. Dzięki niemu możemy zobaczyć nasze dziecko w czasie rzeczywistym. Na ekranie monitora możemy więc zobaczyć, jak maluszek się rusza, jakie miny robi i jak gestykuluje. Jest to piękna i wzruszająca chwila dla przyszłych rodziców. Po badaniu możliwe jest otrzymanie filmu i zdjęć. USG 4D najlepiej zrobić w 30 tygodniu ciąży. Będziemy mogli wtedy dokładnie przyjrzeć się naszemu dziecku.

Podpatrzenie zachowania dziecka to nie jedyna zaleta USG 4D. Płeć również możemy poznać po wykonaniu odpowiedniego rodzaju testu na płeć dziecka. Jest to możliwe już w 12-13 tygodniu. Jednak lepiej zaczekać do 18 tygodnia ciąży tak jak w przypadku USG 3D. Wtedy płeć dziecka będzie już widoczna.

USG 3D i 4D – korzyści

Kobiety w ciąży standardowo mają wykonywane USG 2D. Wiele z nich zastanawia się, czy powinny zdecydować się na USG 3D lub USG 4D. Płeć dziecka nie jest jedyną informacją, którą może dać nam to badanie. Jest ono bardzo cennym narzędziem diagnostycznym.

Lekarz podczas USG 3D i 4D może dokładnie przyjrzeć się twarzy dziecka. Dzięki temu może on wykryć pewne nieprawidłowości. USG 3D i 4D używa się szczególnie do diagnostyki zespołu Downa. Badania te mogą wykryć także inne wady wrodzone, których nie da się zauważyć podczas USG 2D.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy