Jakie badania prenatalne powinno się wykonać w 14 tygodniu ciąży? Przeskocz do treści

Badania prenatalne w 14 tygodniu ciąży

Dzięki badaniom prenatalnym możemy skontrolować, czy nasze dziecko na pewno rozwija się zdrowo. Są więc one zalecane każdej przyszłej mamie. Niektóre badania prenatalne wykonać powinno się w 14 tygodniu ciąży. Sprawdź, jakie dokładnie testy należy wtedy przeprowadzić i na czym one polegają!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – czym właściwie są?
  2. Badania prenatalne – 14 tydzień ciąży

Badania prenatalne – czym właściwie są?

Badania prenatalne to różnego rodzaju testy diagnostyczne, które umożliwiają monitorowanie zdrowia płodu jeszcze w trakcie ciąży. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne problemy zdrowotne w życiu płodowym. Umożliwia to lepsze przygotowanie się na przyjście na świat dziecka z daną wadą. Z kolei kobietom, u których nic nie wykryto, badania prenatalne zapewniają spokojną ciążę. Każda przyszła mama powinna więc rozważyć wykonanie tych badań.

Badania prenatalne – 14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie następujących badań prenatalnych:

  • USG prenatalne – 14 tydzień ciąży to już ostatni dzwonek na jego wykonanie, a jest to jedno z najważniejszych badań ciążowych. Jest to badanie obrazowe, które przypomina standardowe USG. Dzięki niemu lekarz może się dokładnie przyjrzeć rozwojowi Twojego dziecka. Oceni on w nim jego struktury wewnętrzne oraz sprawdzi inne istotne parametry. Pozwala to na wykrycie nieprawidłowości wskazujące na takie wady wrodzone, jak rozszczep kręgosłupa czy zespół Downa.
  • Test PAPP-A – jest to nieinwazyjne badanie prenatalne. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi przyszłej mamy, którą pobiera się w standardowy sposób. Następnie trafia ona do analizy, gdzie sprawdza się ją pod kątem stężenia białka PAPP-A. Pozwala to na wykrycie u płodu trzech wad wrodzonych: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  • Badanie wolnego płodowego DNA (test typu NIPT) – są to nieinwazyjne badania, w których analizuje się cffDNA. Jest to DNA płodu znajdujące się w krwioobiegu matki. Oznacza to, że do przeprowadzenia badania potrzebna jest jedynie próbka krwi matki. Badania te są bardzo czułe i mają szerokie zakresy analizy. Przykładowo w teście NIFTY pro u płodu rozpoznane zostać mogą aż 94 wady wrodzone. Testy typu NIPT umożliwiają także poznanie płci dziecka. Jest ona jednak sprawdzana tylko na życzenie przyszłych rodziców
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy