Przeskocz do treści

Test na płeć dziecka w badaniu NIFTY pro – czy wynik jest pewny?

Na życzenie rodziców podczas badania NIFTY pro może zostać wykonany także test na określenie płci dziecka. Na czym polega? Czy może wskazać płeć błędnie?

Badanie NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, nie tylko najczęstsze trisomie, ale także zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji oraz choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci.

Spis treści:

1. Test na płeć dziecka w badaniu NIFTY pro
2. Test na określenie płci dziecka w badaniu NIFTY pro – czy może się pomylić?
3. Test na płeć dziecka można wykonać także w ciąży bliźniaczej

Badanie NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne, które można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Nowoczesna metoda analizy wolnego płodowego DNA na podstawie próbki krwi ciężarnej pozwala oszacować ryzyko zachorowania dziecka na różne choroby genetyczne – trisomie (np. trisomia 21, czyli zespół Downa), choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci (np. zespół Turnera) oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (np. zespół Cri du chat lub zespół Di George’a).

 

Test na płeć dziecka w badaniu NIFTY pro

Jeśli rodzice tego sobie życzą, to podczas badania NIFTY pro jest wykonywany także test na pleć dziecka. Test na określenie płci dziecka jest dostępny bez żadnych dopłat, polega on na identyfikacji chromosomu Y, który odpowiada za płeć męską.

Test na określenie płci dziecka w badaniu NIFTY pro – czy może się pomylić?

Skuteczność testu na płeć dziecka wykonywanego podczas badania NIFTY pro wynosi 99,53%. To oznacza, że test na określenie płci dziecka myli się bardzo rzadko, w 0,47% przypadków.

Test na płeć dziecka można wykonać także w ciąży bliźniaczej

Nieinwazyjne badanie NIFTY pro może zostać wykonane także w ciąży bliźniaczej. Wtedy jednak test na określenie płci dziecka będzie dotyczyć całej ciąży, a nie poszczególnych płodów. Jeśli zatem na wyniku badania NIFTY pro pojawi się adnotacja „wykryto chromosom Y”, oznacza to, że przynajmniej jedno dziecko to chłopczyk (drugie może być dziewczynką lub chłopczykiem). Natomiast gdy na wyniku testu na płeć dziecka pojawi się adnotacja „nie wykryto chromosomu Y”, oznacza to, że urodzą się dwie dziewczynki – bliźniaczki.

4.8/5 - (5 głos / głosy)
4.8/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy