Jak radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży? Porady Przeskocz do treści

Nietolerancje żywieniowe w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Dieta kobiety ciężarnej ma ogromny wpływ na jej samopoczucie i rozwój dziecka. Musi ona wypełniać ciążowe zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. O dietę w szczególności muszą zatroszczyć się te ciężarne, które zmagają się nietolerancjami żywieniowymi. W takiej sytuacji konieczny jest nieco inny styl żywienia. Sprawdź, jak możesz radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży!

Spis treści:

  1. Jakie nietolerancje żywieniowe występują w ciąży najczęściej?
  2. Nietolerancje żywieniowe w ciąży a rozwój dziecka
  3. Jak radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży?

Jakie nietolerancje żywieniowe występują w ciąży najczęściej?

Kobiety ciężarne najczęściej zmagają się z dwiema następującymi nietolerancjami żywieniowymi:

  •  Nietolerancją laktozy – w tym przypadku organizm ciężarnej nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć laktozy, która znajduje się w produktach mlecznych. Jest to spowodowane brakiem enzymu zwanego laktazą. Skutkuje to takimi dolegliwościami jak gazy, biegunki czy bóle brzucha.
  •  Nietolerancja glutenu – w tym przypadku organizm nie toleruje białka, które znajduje się w większości zbóż. Znajdziemy je m.in. w pszenicy oraz jęczmieniu. Spożycie produktów zawierających gluten w takim przypadku może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych.

Nietolerancje żywieniowe w ciąży a rozwój dziecka

Nietolerancje żywieniowe w ciąży nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego dziecka, jeśli odpowiednio je leczymy. Nasze maleństwo będzie bezpieczne, jeśli będziemy stosować właściwą dietę eliminacyjną.
Nieleczona nietolerancja żywieniowa w ciąży nie tylko doprowadzi do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, ale także może zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka. Niestosowanie właściwej diety eliminacyjnej może doprowadzić do rozwoju nietolerancji żywieniowej u dziecka oraz do innych powikłań okołoporodowych.

Jak radzić sobie z nietolerancjami żywieniowymi w ciąży?

Na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości wywołanych przez nietolerancje żywieniowe w ciąży jest tylko jeden sposób – dieta eliminacyjna. Nie powinnyśmy spożywać żadnego nietolerowanego przez nasz organizm składnika. Musimy jednak robić to tak, aby nie doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Warto więc zgłosić się do dietetyka, który pomoże nam w ułożeniu jadłospisu. Dzięki temu dieta nie spowoduje nieprzyjemnych dolegliwości i na pewno nie zaszkodzi rozwojowi naszego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy