Przeskocz do treści

Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Poznaj 5 ważnych porad

Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.

Żeby urodzić zdrowe dziecko, bardzo ważne jest zadbanie o organizm jeszcze przed zajściem w ciążę. To właśnie wtedy Twoje ciało przygotowuje się do zostania mamą, więc musi być w jak najlepszej kondycji.

O czym pamiętać i co zrobić, żeby już niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem? Oto 5 ważnych porad!

test NOVA
REKLAMA

1. Kwas foliowy – suplementuj 3 miesiące przed ciążą

Kwas foliowy nazywa się „witaminą życia”. Słusznie! Umożliwia rozwój każdej komórki organizmu, usprawnia jego działanie, chroni przez nowotworami, ma funkcje krwiotwórcze…

W pierwszych tygodniach ciąży wpływa też na rozwój cewy nerwowej dziecka – dlatego suplementację zaleca się przed ciążą, żeby tej ważnej witaminy na pewno wtedy nie zabrakło.

2. Sprawdź, jaką formę kwasu foliowego przyjmować

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u kobiet, które mają polimorfizmy genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu do suplementacji zwykłym. Przed ciążą warto więc wykonać badanie wariantów genu MTHFR. Jego wynik będzie wskazówką dla lekarza, jaka forma i dawka kwasu foliowego będzie dla Ciebie odpowiednia.

Dowiedz się więcej: Kwas foliowy – wszystko, co powinnaś wiedzieć

3. Zrezygnuj z używek

Alkohol i papierosy bardzo obniżają płodność – zarówno Twoją, jak i partnera, dlatego powinniście zrezygnować z nich oboje. Używki zmniejszają jakość komórek rozrodczych, powodują spadek libido i problemy z potencją, a także zatruwają cały organizm. Co więcej, jeśli palisz papierosy, masz aż 20% mniej szans na zostanie mamą!

4. Pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej

Razem z partnerem powinniście postawić na zbilansowaną dietę, pełną warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb i chudego mięsa. Aktywność fizyczna (jogging, basen, joga, siłownia, taniec, spacery) nie tylko poprawi Waszą kondycję, ale też zmniejszy stres.

Jeśli masz niedowagę lub nadwagę, postaraj się uregulować ją przed ciążą – z pomocą dietetyka. Niedowaga może powodować problemy z płodnością, a nawet zanik miesiączki, a nadwaga – powikłania w czasie porodu.

5. Wykonaj odpowiednie badania

Warto, abyście poddali się przede wszystkim badaniom podstawowym (np. morfologia krwi, badanie moczu, USG narządów rodnych), które pozwolą sprawdzić stan Waszego organizmu.

Przed ciążą – jeśli są wskazania – wykonuje się też badania DNA: badanie kariotypu u obojga rodziców i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u mamy. Wady DNA często nie dają żadnych widocznych objawów, ale mogą niekorzystnie wpływać na ciążę.

Źródła:

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2014

D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.


Szukasz informacji o zdrowiu dziecka?

Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze


Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...
5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy