Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Poznaj 5 ważnych porad
Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.
Żeby urodzić zdrowe dziecko, bardzo ważne jest zadbanie o organizm jeszcze przed zajściem w ciążę. To właśnie wtedy Twoje ciało przygotowuje się do zostania mamą, więc musi być w jak najlepszej kondycji.
O czym pamiętać i co zrobić, żeby już niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem? Oto 5 ważnych porad!
1. Kwas foliowy – suplementuj 3 miesiące przed ciążą
Kwas foliowy nazywa się „witaminą życia”. Słusznie! Umożliwia rozwój każdej komórki organizmu, usprawnia jego działanie, chroni przez nowotworami, ma funkcje krwiotwórcze…
W pierwszych tygodniach ciąży wpływa też na rozwój cewy nerwowej dziecka – dlatego suplementację zaleca się przed ciążą, żeby tej ważnej witaminy na pewno wtedy nie zabrakło.
2. Sprawdź, jaką formę kwasu foliowego przyjmować
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u kobiet, które mają polimorfizmy genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu do suplementacji zwykłym. Przed ciążą warto więc wykonać badanie wariantów genu MTHFR. Jego wynik będzie wskazówką dla lekarza, jaka forma i dawka kwasu foliowego będzie dla Ciebie odpowiednia.
Dowiedz się więcej: Kwas foliowy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
3. Zrezygnuj z używek
Alkohol i papierosy bardzo obniżają płodność – zarówno Twoją, jak i partnera, dlatego powinniście zrezygnować z nich oboje. Używki zmniejszają jakość komórek rozrodczych, powodują spadek libido i problemy z potencją, a także zatruwają cały organizm. Co więcej, jeśli palisz papierosy, masz aż 20% mniej szans na zostanie mamą!
4. Pamiętaj o zdrowej diecie i aktywności fizycznej
Razem z partnerem powinniście postawić na zbilansowaną dietę, pełną warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb i chudego mięsa. Aktywność fizyczna (jogging, basen, joga, siłownia, taniec, spacery) nie tylko poprawi Waszą kondycję, ale też zmniejszy stres.
Jeśli masz niedowagę lub nadwagę, postaraj się uregulować ją przed ciążą – z pomocą dietetyka. Niedowaga może powodować problemy z płodnością, a nawet zanik miesiączki, a nadwaga – powikłania w czasie porodu.
5. Wykonaj odpowiednie badania
Warto, abyście poddali się przede wszystkim badaniom podstawowym (np. morfologia krwi, badanie moczu, USG narządów rodnych), które pozwolą sprawdzić stan Waszego organizmu.
Przed ciążą – jeśli są wskazania – wykonuje się też badania DNA: badanie kariotypu u obojga rodziców i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u mamy. Wady DNA często nie dają żadnych widocznych objawów, ale mogą niekorzystnie wpływać na ciążę.
Źródła:
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, 2014
D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.
Szukasz informacji o zdrowiu dziecka?
Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze
Jak długo staracie się o ciążę?
- Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
- Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
- Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)
Liczba głosów: 9 347