Przeskocz do treści

Test ciążowy – rodzaje, działanie, pewność wyniku

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży, warto, abyś wykonała test ciążowy. Wiarygodność jego wyniku wynosi ok. 95-99%. Test przeprowadza się z moczu, najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ jego działanie polega na wykryciu hormonu HCG, który jest obecny już wtedy w organizmie. Pozytywny wynik najlepiej skonsultować z ginekologiem w czasie 1-2 tygodni.

Na końcu artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik  o zasadach działania testu ciążowego!

Działanie testu ciążowego
Rodzaje testu ciążowego
Jak używać test ciążowy?
Pewność wyniku testu ciążowego 

Test ciążowy – działanie

Test ciążowy polega na wykrywaniu hormonu HCG w moczu. Substancja ta, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest hormonem produkowanym przez zarodek. Działanie HCG opiera się o podtrzymywanie wydzielania progesteronu, dzięki czemu organizm może utrzymać ciążę. Hormon HCG jest obecny u ciężarnej już od 7-10 dni po zapłodnieniu. Na początkowym etapie ciąży jego najwyższy poziom obserwuje się rano.

Rodzaje testu ciążowego

Obecnie można kupić 3 różne rodzaje testów ciążowych: płytkowe, paskowe i strumieniowe. Test płytkowy polega na umieszczeniu kilku kropel moczu w pipecie, a później na płytce. Przy teście strumieniowym końcówkę testera przytrzymuje się kilka sekund pod strumieniem moczu, a przy paskowym należy najpierw umieścić mocz w suchym i czystym pojemniku, a potem zanurzyć w nim końcówkę testera.

Jak używać test ciążowy?

Realizując test ciążowy powinnaś skorzystać z instrukcji, która jest do niego dołączona. Dzięki temu będziesz znała rodzaj testu i czas oczekiwania na rezultat. Według zaleceń lekarzy test najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ stężenie hormonu HCG powinno być w tym momencie wystarczające. Możesz przeprowadzić go o każdej porze dnia, pamiętając, że rano poziom HCG jest najwyższy.

Zwykle test ciążowy ma dwie płytki – kontrolną i wynikową. Kontrolna zostaje zabarwiona za każdym razem, by pokazać, że test działa poprawnie. Płytka wynikowa zabarwia się natomiast wtedy, gdy w organizmie znajduje się hormon HCG.

Test ciążowy – pewność wyniku

Wiarygodność wyniku testu ciążowego szacuje się na ok. 95-99%, więc nie może on zagwarantować całkowitej pewności. Zwykle jednak zabarwienie dwóch kresek – także bardzo słabo widoczne – świadczy o ciąży. W niektórych przypadkach wynik może być nieprawidłowy, np. przy realizacji testu po dacie ważności, przeprowadzeniu go zbyt wcześnie bądź tuż po owulacji, gdy organizm wydziela podobny do HCG hormon. Warto pamiętać, by w przypadku pozytywnego wyniku wykonać badanie krwi i udać się do lekarza w ciągu 1-2 tygodni.

Zasady działania testu ciążowego

Pobierz bezpłatny poradnik!

 

Otwórz poradnik [PDF]


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy