Przeskocz do treści

Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka – wskazówki dla rodziców

Rozwój emocjonalny naszych dzieci jest tak samo ważny, jak rozwój fizyczny czy intelektualny. Rozpoznawanie uczuć i umiejętne radzenie sobie z emocjami może znacznie ułatwić dziecku funkcjonowanie. Poznaj więc nasze wskazówki, które pomogą Ci umiejętnie wspomagać rozwój emocjonalny Twojego dziecka!

Spis treści:

  1. Czym jest rozwój emocjonalny?
  2. Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

Czym jest rozwój emocjonalny?

Rozwój emocjonalny jest procesem, w trakcie którego dziecko staje się świadome swoich emocji. Nabywa on także umiejętność ich wyrażania i rozpoznawania u innych osób. Rozpoczyna się on już w momencie narodzin.

Największy wpływ na rozwój emocjonalny dziecka ma społeczeństwo, w którym maluch żyje. Dzieci w swoim najbliższym środowisku przyswajają normy kulturowe. Dotyczą one sposobu wyrażania emocji czy ich interpretowania.

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

Dzieci bez odpowiedniego wsparcia mogą być nieco pogubione w świecie emocji. Należy więc odpowiednio wspomagać ich rozwój w tym obszarze. W tym celu:

  •  Słuchaj dziecka – w tym czasie odłóż wszystko na bok i skup się tylko na swoim maluszku.
  • Daj sobie i dziecku prawo do odczuwania różnych emocji – każda emocja jest ważna i potrzebna. Pozwólmy więc sobie ją przeżywać i wyrażać. Dzięki temu dziecko zobaczy, że ma do tego prawo.
  • Nie dawaj przyzwolenia na destrukcyjne działanie pod wpływem emocji – każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich emocji, ale nie możemy pod ich wpływem działać destrukcyjnie. Zamiast tego ucz dziecko sposobów kontrolowania swoich reakcji emocjonalnych i wyrażania emocji w bezpieczny sposób.
  • Nie zaprzeczaj negatywnym emocjom dziecka – mówiąc “nic się nie stało” czy “nie ma powodu do płaczu” sprawiamy jedynie, że dziecko czuje się niezrozumiane. Jako rodzic musisz akceptować wszystkie jego emocje. Tylko wtedy Twoje dziecko także je zaakceptuje.
  • Nie krytykuj dziecka – ma to negatywny wpływ na jego samoocenę
  • Sięgaj po książeczki o emocjach – dzięki nim maluch zobaczy, że konkretne emocje nie dotyczą tylko jego. Dowie się także o różnych sposobach ich wyrażania.

Podczas wszystkich swoich działań musisz pamiętać, że dla Twojego dziecka jesteś największym wzorem. Jeśli więc sam nie radzisz sobie z własnymi emocjami, to dziecku również będzie trudno to robić. Pracuj więc także nad swoim rozwojem emocjonalnym. Będzie to korzystne dla Ciebie i dla Twojego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy