Czy zdarzają się w teście NIFTY pomyłki? Czy możliwe jest błędne wskazanie płci? Przeskocz do treści

Czy zdarzają się w teście NIFTY pomyłki? Czy możliwe jest błędne wskazanie płci?

Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy mogą wydarzyć się w teście NIFTY pomyłki. Otóż prawdopodobieństwo ich wystąpienia w testach NIPT jest minimalne. Prawdopodobieństwo, z jakim można otrzymać wynik fałszywie negatywny lub fałszywie pozytywny, jest bardzo niskie. Dzięki badaniu NIFTY przyszłe mamy odzyskują spokój i unikają inwazyjnego badania, takiego jak amniopunkcja.

PROMOCJA NIFTY: Odbierz zniżkę na badanie w całej Polsce. Więcej informacji >>

Spis treści:

  1. Test NIFTY a pomyłki – dzięki czemu pomyłki występują tak rzadko?
  2. Test NIFTY – pomyłki płci – czy to możliwe?
  3. NIFTY pomyłki – jakie czynniki mogą wpływać na rezultat badania?

Test NIFTY a pomyłki – dzięki czemu pomyłki występują tak rzadko?

Prawdopodobieństwo w teście NIFTY pomyłki jest niezwykle niskie. To prenatalne badanie zachowujące bardzo wysoką czułość i przekazujące rzetelną wiedzę na temat zdrowia dziecka. Ponadto gwarantuje całkowite bezpieczeństwo dla dziecka i mamy, nie stwarza zagrożenia poronienia.

Dla przykładu czułość NIFTY pro dla trisomii 21 (czyli zespołu Downa) wynosi ponad 99%, a prawdopodobieństwo, z jakim może wystąpić wynik fałszywie negatywny, wynosi 1:10 000. Od 2018 roku w Polsce (czyli od momentu wprowadzenia testu) odnotowano tylko jeden przypadek wydania takiego wyniku.

Natomiast wynik fałszywie pozytywny może wystąpić z prawdopodobieństwem poniżej 0,05%, które jest dużo niższe niż w teście PAPP-a. Efektem tego jest możliwość uniknięcia niepotrzebnej amniopunkcji o inwazyjnym charakterze, którą często zleca się zdrowym dzieciom.

Test NIFTY pomyłki płci – czy to możliwe?

Na wyniku testu NIFTY pro, na życzenie rodziców, może zostać zaraportowana płeć dziecka. Jak wygląda jej identyfikacja i czy są możliwe w NIFTY pomyłki płci? Przebieg badania wygląda następująco – obecny w próbce krwi materiał genetyczny jest możliwy do poddania analizie w postaci molekularnego testu genetycznego. Wykrywany jest wtedy chromosom Y, który odpowiada za płeć męską.

Pomyłki w NIFTY w tym zakresie mogą zdarzyć  się w  0,94 na 200 przypadków, tzn. w 0,47%. Skuteczność ustalenia płci jest na poziomie aż 99,53%.

Warto pamiętać, że jednak głównym celem testu NIFTY pro jest wykrycie trisomii oraz innych chorób genetycznych.

NIFTY pomyłki – jakie czynniki mogą wpływać na rezultat badania?

Test NIFTY pro może dać wynik negatywnie fałszywy zaledwie w 1 na 10 000 przypadków. Jakie czynniki mają na to wpływ? W NIFTY pomyłki mogą wynikać z np. mozaikowatości łożyska, która wcześniej jest niemożliwa do przewidzenia.

3.5/5 - (19 głos / głosy)
3.5/5 - (19 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy