Test NIFTY pro a test PAPP-a i amniopunkcja PORÓWNANIE Przeskocz do treści

Co po złym wyniku testu PAPP-a – test NIFTY pro czy amniopunkcja

Badania takie jak test NIFTY pro, test PAPP-a oraz amniopunkcja pozwalają na wykrycie chorób genetycznych jeszcze na etapie życia płodowego. Test PAPP-a oraz test NIFTY pro a amniopunkcja różnią się między sobą pod wieloma istotnymi względami. Skuteczność, bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka oraz inwazyjność badania, to tylko niektóre spośród różniących te testy cech. Badania te mogą okazać się niezbędne do postawienia odpowiedniej diagnozy, dlatego warto skonsultować z lekarzem możliwość ich wykonania. 

Spis treści:

  1. Test NIFTY pro, test PAPP-a i amniopunkcja – porównanie
  2. Test NIFTY pro a test PAPP-a
  3. Zły wynik testu PAPP-a a NIFTY pro
  4. Test NIFTY pro a amniopunkcja

Test NIFTY pro, test PAPP-a i amniopunkcja – porównanie

porównanie badań prenatalnych

Test NIFTY pro a test PAPP-a

Aby dokonać możliwie najlepszego wyboru, warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat dostępnych badań. Często wykonywanymi badaniami przesiewowymi są test PAPP-a oraz test NIFTY pro. Oba te badania są nieinwazyjne oraz bezpieczne, zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Czym więc różnią się te badania?

  • Oba badania pozwalają na wykrycie trzech najczęstszych chorób genetycznych, takich jak zespoły Downa, Edwardsa oraz Patau.
  • Test NIFTY pro ma szerszy zakres  badanych chorób i pozwala na wykrycie w sumie 94 nieprawidłowości w materiale genetycznym, co daje o wiele większą wiedzę na temat zdrowia dziecka.
  • Test NIFTY pro pozwala dodatkowo określić płeć dziecka.
  • Badania te różnią się także stopniem czułości – porównując ją dla obu testów w wykryciu zespołu Downa, dla testu PAPP-a jest to 90%, dla testu NIFTY pro natomiast ponad 99%.
  • Różnica świadcząca na korzyść testu NIFTY pro, która w szczególnym stopniu warta jest zaznaczenia, to mniejsza ilość wyników fałszywie pozytywnych.

Wykonując badanie NIFTY pro nie tylko zyskujemy o wiele większą wiedzę na temat zdrowia dziecka, ale także możemy uchronić się przed niepotrzebnym badaniem amniopunkcji. Warto jednak pamiętać, że test NIFTY pro podobnie jak inne badania wolnego płodowego DNA nie zastępuje podstawowych badań, które powinny być wykonywane według zaleceń.

Zły wynik testu PAPP-a a NIFTY pro

W przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku testu PAPP-a, potrzebne będzie wykonanie dodatkowych oraz dokładniejszych badań prenatalnych. Dzięki wyższej niż test PAPP-a czułości, warto wykonać test NIFTY pro. Pozwoli on określić, czy wykonanie amniopunkcji jest konieczne. Ponieważ test PAPP-a ma większe prawdopodobieństwo wyniku fałszywie pozytywnego, wiele amniopunkcji zlecanych po otrzymaniu jego nieprawidłowego wyniku jest zlecanych niepotrzebnie.

Czytaj więcej: Zły wynik testu PAPP-a – co robić?

Test NIFTY pro a amniopunkcja

Jeśli wynik testu PAPP-a wykazuje nieprawidłowości, pacjentka może być skierowana na amniopunkcję. Ponieważ jest to badanie inwazyjne, wiąże się z ryzykiem poronienia i innych powikłań. W przypadku skierowania przyszłej mamy przez lekarza na badanie amniopunkcji, warto wykonać dodatkowe badanie genetyczne, jakim jest test NIFTY pro. Pozwala ono w większym stopniu ustalić, czy wykonanie inwazyjnego badania jest konieczne. Na podstawie wyniku otrzymanego po wykonaniu testu NIFTY pro, lekarz z większą dokładnością będzie mógł stwierdzić, czy zlecone badanie amniopunkcji jest niezbędne do prawidłowej oceny zdrowia dziecka.

Czytaj więcej o badaniach prenatalnych na prekoncepcja.pl:

Zobacz też w serwisie badanienifty.pl: Gdzie wykonać test NIFTY pro?:


Publikacja: 4 lutego 2021 r. | Zdjęcie: pixabay.com

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy