Przeskocz do treści

Test Harmony a NIFTY pro – porównanie

Badania genetyczne wykonywane z krwi matki w czasie ciąży, takie jak test HARMONY i NIFTY pro cieszą się zainteresowanie rodziców. Są bezpiecznie i pozwalają ocenić ryzyko zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa i wielu innych chorób jeszcze przed narodzinami dziecka. Poniżej znajdziesz porównanie testów HARMONY i NIFTY pro oraz wskazówki, które z pewnością pomogą Ci podjąć decyzję, które badanie prenatalne wybrać.

Spis treści:

  1. Test NIFTY pro a HARMONY – zakres badanych chorób
  2. Test NIFTY pro a HARMONY – czas oczekiwania na wynik badania
  3. Test NIFTY pro a HARMONY – jak wybrać test prenatalny? Który test wybrać?

Test NIFTY pro a HARMONY – zakres badanych chorób

Zarówno test NIFTY pro, jak i HARMONY pozwalają wykryć podstawowe wady genetyczne płodu, takie jak zespół Downa czy Edwardsa, a także pozwalają na określenie płci dziecka (podawana jest tylko na życzenie rodziców).

Zakres badania NIFTY pro jest bardzo szeroki i obejmuje 94 choroby. Wykonanie testu NIFTY pro gwarantuje także zbadanie 84 mikrodelecji oraz mikroduplikacji, dodatkowych 3 trisomii (9, 16 oraz 22 chromosomu), a także 4 choroby choroby chromosomów płci, takie jak zespół Klinefeltera czy Turnera oraz zespoły XXX i XYY. Z kolei zakres testu Harmony obejmuje 3 główne trisomie (21., 13., 18.), choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płci (X, Y),  jedną mikrodelecję i nie zawiera rzadkich trisomii (9, 16. i 22.).

Ponieważ cena nieinwazyjnych testów prenatalnych jest porównywalna, warto rozważyć test o szerszym zakresie badanych chorób.

Oba testy – HARMONY i NIFTY pro – wykonywane są z materiału, jakim jest próbka krwi pobrana od matki. Są bezpieczne i nieinwazyjne.

Test NIFTY pro a HARMONY – czas oczekiwania na wynik

Po oddaniu próbki do analizy, nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko oczekiwanie na wynik. Od momentu dostarczenia próbek do laboratorium – zwykle trwa to ok. 1 – 2 dni robocze – oczekiwanie na wynik to maksymalnie 10 dni roboczych w przypadku testu NIFTY pro. Test HARMONY wiąże się z czasem czekania na wynik wynoszącym około 8-17  dni w zależności od placówki.

Test NIFTY pro a HARMONY – jak wybrać test prenatalny?

Zastanawiasz się, który test wybraćNIFTY pro, Harmony lub inny test prenatalny?

Po przeczytaniu artykułu masz już wszystkie informacje, potrzebne do wyboru odpowiedniego przesiewowego testu prenatalnego. Decydując się na badanie genetyczne z krwi musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • zakres badanych chorób,
  • dostępność placówek i wizyt domowych,
  • raty.

Polecamy też szczegółowe porównanie testu Harmony i NIFTY pro w serwisie badaniaprenatalne.pl: https://badaniaprenatalne.pl/nipt/test-nipt-porownanie/test-nifty-czy-harmony-ktory-wybrac.

Zobacz też:

Gdzie zrobić NIPT? Zobacz też w serwisie badanienifty.pl:


Publikacja: 25 stycznia 2021 r. | Aktualizacja: 28 lipca 2021 r. | Zdjęcie: pixabay.com

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy