Badania DNA – sprawdź, gdzie można je wykorzystać Przeskocz do treści

Badania DNA – sprawdź, gdzie można je wykorzystać

Badania DNA wykorzystuje się coraz częściej i szerzej. Dzięki nim można nie tylko potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, ale też sprawdzić swoje geny pod kątem obecnych chorób czy predyspozycji do zachorowania. Testy genetyczne przydatne są też w przypadku spraw kryminalnych.

Medyczne badania DNA – choroby zapisane w genach

Wiele chorób ma podłoże genetyczne – chorują tylko te osoby, które mają określone mutacje czy geny. Chociaż genów nie da się zmienić, można próbować się dostosować i znacznie poprawić komfort życia, zmniejszając ryzyko niebezpiecznych powikłań. Przykładowo celiakia – choroba, która powoduje nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych, a w konsekwencji niedobory i niedożywienie – ma właśnie podłoże genetyczne.

Badając swoje geny, możesz sprawdzić też, czy masz podwyższone ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Przykładem może być Alzheimer – analiza genotypu ApoE jest szansą na zyskanie tej ważnej informacji.

Badania DNA na ojcostwo – jednoznaczny wynik

Test DNA na ojcostwo to najpewniejszy sposób, aby ustalić, czy badany mężczyzna to ojciec badanego dziecka. Z tego powodu wynik sądowego badania ojcostwa (które wymaga wykorzystania określonej procedury) jest dowodem rozstrzygającym w wielu sprawach, np. o zaprzeczenie czy ustalenie ojcostwa.

Co ważne, prywatne badanie ojcostwa można wykonać na podstawie dowolnej próbki (np. używanej maszynki do golenia, słomki od napoju czy szczoteczki do zębów), ponieważ ludzkie DNA jest identyczne w każdej komórce ciała.

Badania DNA a poronienia – cenne informacje dla rodziców

Genetyczne przyczyny poronienia w nawet 70% mogą obejmować losowe wady dziecka. Jeśli rodzice zdecydują się wykonać test DNA na materiale z poronienia, mogą więc uzyskać ważną informację. Takie wady zwykle nie powtarzają się w następnej ciąży. Analiza takiej próbki pozwala też ustalić płeć i skorzystać z należnych praw.

Po poronieniu badania genetyczne warto wykonać też u rodziców. Chodzi o badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów), wcześniej wspomnianą celiakię i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej.

Sprawy kryminalne – tu też pomogą badania DNA

Policje i sądy wykorzystują materiał znaleziony na miejscu zdarzenia, żeby odnaleźć między innymi sprawcę. Badania genetyczne pomagają również w identyfikacji ofiar (wypadków, zbrodni) oraz osób zaginionych. Materiał – np. plamy krwi, włosy, naskórek – można porównać z przedmiotami należącymi do ofiar czy sprawców albo DNA rodziny.


Zobacz też: badania dna Gdańskbadania dna Kraków, badania dna Poznań, badania dna Warszawa,  badania dna Bydgoszcz,  badanie ojcostwa Bydgoszcz 


Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy