Badanie prenatalne bliźniaków - w jaki sposób się przeprowadza? Przeskocz do treści

Jak przeprowadza się badania prenatalne bliźniaków?

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście. Niestety wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju niektórych powikłań. Musimy więc regularnie monitorować rozwój naszych dzieci. W tym celu wykonać powinniśmy badania prenatalne. Ich wykonanie może się jednak nieco różnić od ciąży pojedynczej. Sprawdź, jak przeprowadza się badania prenatalne bliźniaków!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne a ciąża bliźniacza
  2. Jak wykonuje się badania prenatalne bliźniaków?

Badania prenatalne a ciąża bliźniacza

Diagnostyka prenatalna ma na celu wykrycie u dziecka wad wrodzonych. Badania wykazały, że w przypadku ciąż bliźniaczych ryzyko rozwoju wad genetycznych jest większe niż w przypadku ciąż pojedynczych. Tym bardziej ważne jest więc przeprowadzenie testów prenatalnych, w których możemy sprawdzić, czy nasze dzieci rozwijają się prawidłowo.

Jak wykonuje się badania prenatalne bliźniaków?

Przebieg diagnostyki prenatalnej w przypadku ciąży bliźniaczej zależy od tego, jakie dokładnie badania wykonujemy:

  •  USG genetyczne – to badanie nie różni się w przypadku ciąży bliźniaczej i pojedynczej. Polega ono na przyłożeniu specjalnej głowicy do brzucha ciężarnej, dzięki czemu na monitorze uzyskamy obraz. Podczas badania lekarz ocenia różne parametry, co pozwala na wykrycie wad wrodzonych. W przypadku ciąży bliźniaczej parametry sprawdzane są dla dwójki dzieci.
  • Test PAPP-A – jest to badanie, w którym krew ciężarnej sprawdza się pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu wykryć można u dzieci trzy najczęstsze trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Wykonanie tego testu rekomenduje się każdej ciężarnej, ale w przypadku ciąż bliźniaczych jego czułość jest nieco niższa.
  •  Test NIFTY pro – jest to badanie wolnego płodowego DNA o wysokiej czułości, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Dzięki temu można rozpoznać trzy trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. W badaniu poznać możemy także płeć dzieci, jeśli mamy takie życzenie. Na wyniku tej analizy znaleźć możemy jednak informację, że oba płody są płci żeńskiej (nie wykryto chromosomu Y) lub przynajmniej jeden z płódów jest płci męskiej (wykryto chromosom Y).

Wszystkie trzy wymienione badania to testy przesiewowe. Wykrywają więc jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Ich nieprawidłowy wynik trzeba będzie potwierdzić, wykonując badanie inwazyjne, takie jak amniopunkcja.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy