Urodzenie wcześniaka w 34 tygodniu ciąży a możliwe powikłania Przeskocz do treści

34 tydzień ciąży wcześniak – na jakie powikłania jest narażony?

Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży to wciąż wcześniak. Jest ono już dość dobrze rozwinięte, ale wciąż potrzebuje jeszcze czasu spędzonego w łonie matki. Poród w 34 tygodniu naraża więc maluszka na pewne powikłania rozwojowe. Jakie? Jak dokładnie przebiega jego rozwój? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. 34 tydzień ciąży wcześniak – jakie są jego szanse?
  2. 34 tydzień ciąży wcześniak – jak przebiega jego rozwój?

34 tydzień ciąży wcześniak – jakie są jego szanse?

Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży jest już dość dobrze rozwinięte, dlatego jest w stanie samodzielnie przeżyć poza organizmem matki. Jego szanse na przeżycie wynoszą około 98%. Mimo tego rozwój dziecka w łonie matki nie został zakończony, dlatego maluszek potrzebuje specjalistycznej opieki.
Wcześniaki urodzone w 34 tygodniu ciąży potrzebują przede wszystkim wspomagania procesów oddechowych, ponieważ ich płuca w trakcie ciąży nie zdążyły jeszcze nauczyć się prawidłowej pracy. Procesy termoregulacyjne oraz układ pokarmowy także mogą jeszcze potrzebować wsparcia.

Wcześniaki po urodzeniu muszą spędzić w szpitalu nieco więcej czasu niż dzieci urodzone w terminie. Mogą one wyjść do domu, dopiero gdy zaczną prawidłowo przybierać na masie ciała, a ich wszystkie funkcje życiowe będą stabilne.

34 tydzień ciąży wcześniak – jak przebiega jego rozwój?

Stan zdrowia wcześniaków trzeba regularnie kontrolować przez pierwsze miesiące ich życia. Dzięki temu szybko można wykryć ewentualne komplikacje i wdrożyć potrzebną terapię. Warto także porozmawiać z położną środowiskową o sposobie karmienia maluszka, aby prawidłowo przybierał na wadze.

Niestety dzieci z powikłaniami wcześniactwa mierzyć mogą się przez całe swoje życie. Są one dużo bardziej narażone na problemy z układem oddechowym, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia wzroku i słuchu oraz schorzenia układu pokarmowego. Mogą także dużo częściej chorować niż dzieci urodzone w terminie oraz mieć problemy ze wzrokiem i słuchem.

Jednym z powikłań wcześniactwa mogą być także trudności szkolne. Wynikają one głównie z problemów z koncentracją oraz zwiększonej ruchliwości. Częściej mierzą się także ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, takimi jak dysleksja czy dysortografia. Pojawić mogą się także problemy w relacjach z rówieśnikami.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy