Przeskocz do treści

Pasy bezpieczeństwa a ciążą

Polskie przepisy zezwalają kobietom w ciąży na jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie – pasy zapewniają ciężarnej bezpieczeństwo tak samo, jak innym podróżującym samochodem. Trzeba jednak zapiąć je tak, aby dziecko nie było narażone na urazy, a kobieta była bezpieczna i aby było w samochodzie wygodnie. Podpowiemy, jak zrobić to poprawnie!

Spis treści:

  1. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa w ciąży – możliwe konsekwencje
  2. Jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?
  3. Adaptery do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży – czy warto?

Niezapięcie pasów bezpieczeństwa w ciąży – możliwe konsekwencje

Prawo w Polsce dopuszcza możliwość niezapinania pasów przez kobiety w ciąży. Wiele przyszłych mam przez to uważa, że nie muszą tego robić, ponieważ mogą zaszkodzić dziecku. Są w błędzie. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej na temat zapinania pasów w ciąży w okresie prekoncepcji.

Niezapięcie pasów jest tak samo niebezpieczne dla wszystkich pasażerów. Ciężarne nie są w tej sytuacji wyjątkiem. Brak zapiętych pasów może spowodować obrażenia ciężarnej i dziecka podczas wypadku samochodowego, kolizji czy awaryjnego hamowania.

Przyszła mama, która nie zapięła pasów, podczas kolizji może doznać różnych obrażeń m.in. złamania czy uszkodzenia jednego z narządów wewnętrznych. W przypadku dziecka najczęściej dochodzi do odklejenia się łożyska. Brak zapiętych pasów może spowodować również śmierć dziecka i kobiety ciężarnej.

Jak poprawnie zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?

Kobiety w widocznej ciąży powinny nieco inaczej zapinać pasy niż pozostali pasażerowie samochodu. Dzięki temu podczas jazdy samochodem będzie im wygodnie i będą bezpieczne.

Poprawne zapinanie pasów w ciąży jest dość proste. Dolną część pasa należy poprowadzić pod brzuchem kobiety. Umiejscowienie go na brzuchu lub nad brzuchem zwiększa ryzyko doznania poważnych obrażeń podczas wypadku oraz zmiażdżenia dziecka. Z kolei górna część pasa powinna przebiegać między piersiami i na boku brzucha kobiety.

Bezpieczeństwo kobiecie ciężarnej w samochodzie zagwarantuje także poprawne ustawienie fotela. Powinien on być ustawiony na tyle pionowo, aby ciężarnej było wygodnie i mogła poprawnie zapiąć pas oraz być odsunięty mocno w tył, dzięki czemu wybuch poduszki powietrznej nie spowoduje u niej obrażeń.

Adaptery do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży – czy warto?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa kobiet ciężarnych powstały adaptery do pasów dla ciężarnych. Zmieniają one przebieg dolnego pasa – jest on poprowadzony po linii miednicy zamiast po brzuchu. Dzięki temu ciężarna jest bezpieczna, a jej podróż komfortowa.

Zamontowanie adaptera do pasów dla ciężarnych w samochodzie jest dość proste. Za pomocą specjalnych uchwytów przymocowuje się go do siedzenia. Kobieta ciężarna musi jedynie usiąść na niewyczuwalnej podkładce i przypiąć adapter do pasa bezpieczeństwa.

Producenci adapterów do pasów dla ciężarnych zalecają, aby były one stosowane od początku ciąży. Wypadek samochodowy czy kolizja może spowodować odklejenie się łożyska, czy poronienie na każdym jej etapie. Dzięki zastosowaniu adaptera bezpieczna będzie zarówno przyszła mama, jak i jej dziecko.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy