Karmienie piersią - czy warto? Przeskocz do treści

Karmienie piersią – czy warto?

Prekoncepcja to okres świadomego przygotowywania się do rodzicielstwa. W tym czasie należy podjąć wiele ważnych decyzji. Warto także dowiedzieć się jak najwięcej o karmieniu piersią. Laktacja może powodować wiele wątpliwości, dlatego dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować.  Ciężarna powinna dowiedzieć się jakie korzyści płyną z karmienia piersią, co zawiera mleko z piersi, jak długo należy karmić piersią oraz kiedy nie powinno się tego robić. Odpowiadamy więc na te pytania!

Spis treścia:

  1. Mleko z piersi – skład
  2. Karmienie piersią – korzyści
  3. Jak długo karmić piersią? Zalecenia WHO
  4. Karmienie piersią – przeciwwskazania

Mleko z piersi – skład

Mleko mamy zawiera wiele cennych składników odżywczych, które są dziecku bardzo potrzebne. Znajduje się w nim odpowiednia dla prawidłowego rozwoju ilość białek, tłuszczów, witamin, substancji mineralnych, substancji ochronnych i czynników wzrostu. Ich ilość w mleku z piersi jest zmienna – jego skład jest dostosowany do potrzeb rozwojowych dziecka w konkretnym wieku.

Karmienie piersią – korzyści

Karmienie piersią ma wiele zalet. Jest ono bardzo korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy. Korzyści z karmienia piersią dla dziecka to:

  • Wspomaganie rozwoju ogólnego dziecka
  • Wspomaganie wzrostu dziecka
  • Wspomaganie rozwoju mózgu dziecka
  • Zminimalizowanie ryzyka zachorowania na pewne schorzenia np. cukrzycę czy otyłość
  • Zwiększenie szans na odnoszenie sukcesów w szkole

Karmienie piersią bardzo dobrze działa także na mamę. Zmniejsza ono ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, nowotwór jajników oraz cukrzycę typu 2.

Jak długo karmić piersią? Zalecenia WHO

Karmienie piersią jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju, wzrostu i ochrony dziecka. Wiele mam nie chce więc zbyt szybko odstawiać dziecka od piersi, aby nie pozbawić go cennych składników odżywczych. Nie wiedzą one jednak, kiedy powinny przestać karmić dziecko mlekiem z piersi.

Można usłyszeć różne opinie na temat tego, kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi. Najrozsądniej jest posłuchać zaleceń specjalistów, czyli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rekomendują oni, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko było karmione jedynie mlekiem z piersi. Po tym okresie powinno się zacząć stopniowo rozszerzać dietę maluszka. Nie należy jednak jeszcze odstawiać dziecka od piersi – powinno ono spożywać pokarm mamy przynajmniej do ukończenia 2 roku życia. Jest to jeden z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju maluszka.

Karmienie piersią – przeciwwskazania

Mleko z piersi to dla małych dzieci najlepszy ze wszystkich możliwych rodzaj pokarmu. Jednak nie we wszystkich sytuacjach karmienie piersią jest możliwe. W niektórych przypadkach karmienie piersią nie jest możliwe, a wręcz jest wręcz szkodliwe. Taka sytuacja ma miejsce w następujących przypadkach:

  • Gdy matka dziecka przyjmuje pewne grupy leków np. leki przeciwnowotworowe, cytostatyki czy chloramfenikol
  • Gdy matka dziecka jest w ciężkim stanie klinicznym
  • Gdy matka dziecka cierpi na nieleczoną gruźlicę
  • Gdy matka jest zarażona wirusem HIV, HTLV-1 lub HTLV-2
  • Gdy u dziecka w odpowiednich badaniach wykryto galaktozemię lub wrodzony niedobór laktozy
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy