Ciążowa diagnostyka - jakie badania wykonać w okresie ciąży? Przeskocz do treści

Jakie badania wykonać w okresie ciąży?

Każda kobieta ciężarna musi się regularnie badać. Pozwala to na monitorowanie czy ciąża rozwija się prawidłowo oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Przyszła mama nie powinna więc pomijać żadnego testu. Ale jakie badania wykonać w okresie ciąży? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Badania krwi w okresie ciąży
  2. Badania moczu w okresie ciąży
  3. Badanie USG w okresie ciąży
  4. Badania prenatalne w okresie ciąży

Badania krwi w okresie ciąży

Każda przyszła mama w okresie ciąży wykonuje najwięcej badań krwi. Najczęściej wykonywana jest morfologia krwi obwodowej, na którą zgłaszać trzeba się raz w miesiącu. Ciężarna w okresie ciąży przeprowadzić musi także następujące badania krwi:

  • Oznaczenie czynnika Rh
  • Poziom glukozy we krwi
  • Badanie w kierunku kiły (VDRL)
  • Badanie pod kątem zakażenia wirusem HIV
  • Badania w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia

Badania moczu w okresie ciąży

Badanie moczu w ciąży również wykonuje się regularnie. Zaleca się, aby robić to raz w miesiącu. Dzięki temu lekarz może regularnie kontrolować, czy w moczu pacjentki nie znajduje się białko lub cukry. Badanie moczu pozwala także wykluczyć infekcję intymną u kobiety ciężarnej.

Badanie USG w okresie ciąży

USG to jedno z kluczowych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Przyszła mama powinna wykonać je przynajmniej trzy razy, ale u większości kobiet jest ono wykonywane znacznie częściej. Najczęściej lekarze przeprowadzają USG na każdej wizycie kontrolnej, aby mieć pewność, że maleństwo rozwija się prawidłowo.

Badania prenatalne w okresie ciąży

Badania prenatalne to niezwykle cenne narzędzia diagnostyczne. Dzięki nim u płodu wykryć lub wykluczyć możemy wady wrodzone jeszcze w trakcie ciąży. Wykonanie badania prenatalnego może więc dać nam pewność, że nasze dziecko przyjdzie na świat zdrowe. Są więc one zalecane każdej przyszłej mamie.

Większość przyszłych mam w ramach diagnostyki prenatalnej decyduje się na wykonanie USG genetycznego oraz testu PAPP-A. Są to nieinwazyjne badania, dzięki którym wykryć możemy m.in. zespół Downa czy zespół Edwardsa. Mają one jednak dość niewielki zakres. Ciężarnym zaleca się więc rozszerzenie diagnostyki o test typu NIPT, taki jak NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone. Badanie to umożliwia także sprawdzenie płci dziecka na życzenie rodziców.

 

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy