Przeskocz do treści

Jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu powodować mogą szereg różnych objawów. Dostarczają one przez to wielu trudności diagnostycznych. Zaburzenia te najtrudniej zdiagnozować jest u małych dzieci, u których objawiają się one bardzo subtelnie. Sprawdź, jak rozpoznać i reagować na objawy autyzmu u małych dzieci!

Spis treści:

  1. Objawy autyzmu u małych dzieci – jak je rozpoznać?
  2. Objawy autyzmu u małych dzieci – jak na nie reagować?

Objawy autyzmu u małych dzieci – jak je rozpoznać?

Typowe objawy autyzmu zwykle stają się zauważalne u dzieci dopiero w wieku przedszkolnym lub nawet szkolnym. U najmłodszych objawy mogą być bardziej subtelne, ale mogą obejmować:

  •  Brak zainteresowania osobami lub przedmiotami w otoczeniu dziecka
  • Unikanie kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi
  •  Brak gaworzenia po ukończeniu 12 miesiąca życia
  •  Niepróbowanie przyciągnięcia uwagi innych osób

Objawy autyzmu u małych dzieci – jak na nie reagować?

Jeśli u naszego dziecka zauważyliśmy jakiekolwiek objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, to powinniśmy skonsultować się z pediatrą. Specjalista ten przeprowadzi wywiad z rodzicami i wykona obserwację dziecka. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości skieruje on nas na dalsze konsultacje do odpowiednich specjalistów.

Proces diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu odbywa się w specjalistycznych poradniach. Tam w proces diagnostyczny zaangażować można kilku specjalistów. Tam diagnostyka zwykle rozpoczyna się od konsultacji psychiatrycznej, a następnie do procesu diagnozy włączani są inni specjaliści. Najczęściej jest to psycholog dziecięcy, pedagog, neurolog, logopeda czy terapeuta integracji sensorycznej. Przeprowadzają oni rozmowy z rodzicami oraz różnorodne testy diagnostyczne. Wielu z nich potrzebuje także wglądu do opinii o dziecku ze szkoły lub przedszkola. Dzięki temu będą oni mieli świadomość, jak dziecko funkcjonuje w placówce.

Procedura diagnozy autyzmu obejmuje nie konsultacje ze specjalistami w poradni, ale również dodatkowe badania Mogą być to m.in. badania neurologiczne czy badania wzroku i słuchu. Warto przeprowadzić także badanie genetyczne, ponieważ istnieją genetyczne zmiany powiązane z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. W takim przypadku polecany jest kompleksowy test WES. Jest on skuteczny oraz bezpieczny i bezbolesny dla dziecka. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy