Badania prenatalne inwazyjne w ciąży - kiedy warto je wykonać? Przeskocz do treści

Jakie badania prenatalne inwazyjne w ciąży warto wykonać?

Diagnostyka prenatalna pozwala zdiagnozować u dziecka wady wrodzone jeszcze przed jego narodzinami. Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Ta pierwsza grupa pozwala wykryć u dziecka schorzenia ze 100% pewnością. Ich wykonania nie zaleca się jednak każdej ciężarnej. Sprawdź, w jakich przypadkach powinno się wykonać badania prenatalne inwazyjne w ciąży!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – na czym polegają?
  2. Rodzaje badań prenatalnych inwazyjnych w ciąży

Badania prenatalne inwazyjne w ciąży – na czym polegają?

Inwazyjne badania prenatalne to testy, które z niemal 100% pewnością mogą wykryć wadę wrodzoną u płodu. Nie są one jednak wykonywane u każdej ciężarnej, ponieważ ingerują w środowisko płodu. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się powikłań, dlatego badania prenatalne inwazyjne w ciąży wykonywane są tylko w uzasadnionych przypadkach. Ich przeprowadzenie zalecane jest po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku nieinwazyjnego testu prenatalnego, takiego jak USG genetyczne czy test PAPP-A.

Rodzaje badań prenatalnych inwazyjnych w ciąży

Rodzaje badań prenatalnych inwazyjnych w ciąży to:

  •  Amniopunkcja – jest to najbezpieczniejsze inwazyjne badanie prenatalne, które możemy wykonać w ciąży. Wiąże się ona z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań. Wynosi ono jedynie 0,5-1%. Wykonuje się je poprzez nakłucie brzucha kobiety jałową igłą i pobranie niewielkiej próbki płynu owodniowego.
  •  Biopsja trofoblastu – w tym badaniu pobierany jest fragment kosmówki, czyli błony płodowej. Próbkę potrzebną do badania uzyskać można na dwa sposoby: poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki lub wprowadzenie cewnika do szyjki macicy. Badanie to wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań wynoszącym 2-3%.
  •  Kordocenteza – próbką niezbędną do tego badania jest krew pępowinowa. Pobiera się ją poprzez nakłucie brzucha pacjentki. W kordocentezie wykryć możemy wady wrodzone, ale wiąże się ona z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań.
  •  Fetoskopia – to badanie wykonywane jest poprzez wprowadzenie specjalnego systemu optycznego do jamy macicy. Jest on wprowadzany poprzez niewielkie nacięcie powłok brzusznych.

Kobiety ciężarne obawiają się wykonania inwazyjnych badań prenatalnych w ciąży ze względu na ryzyko pojawienia się powikłań. Przed ich przeprowadzeniem możemy więc skorzystać z bezpieczniej alternatywy, jaką są testy typu NIPT.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy