W którym tygodniu najlepiej jest wykonać badanie 3D w ciąży? Przeskocz do treści

Badanie 3D w ciąży – w którym tygodniu najlepiej je przeprowadzić?

Badanie 3D w ciąży może dać nam wiele informacji o stanie zdrowia dziecka, dlatego zaleca się je każdej przyszłej mamie. Dzięki niemu lekarz może dokładnie przyjrzeć się maluszkowi i ocenić, czy rozwija się prawidłowo. Jak wykonuje się takie badanie 3D w ciąży? W którym tygodniu najlepiej je przeprowadzić? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Badanie 3D w ciąży – na czym polega?
  2. Badanie 3D w ciąży – w którym tygodniu wykonać?
  3. Badanie 3D w ciąży – czy jest bezpieczne?

Badanie 3D w ciąży – na czym polega?

Badanie 3D jest badaniem ultrasonograficznym bardzo podobnym do klasycznego USG. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii podczas badania 3D możemy obejrzeć nasze dziecko w trójwymiarze. Dzięki temu uzyskany obraz będzie nie tylko bardzo dokładny, ale także będzie on w naturalnych kolorach i wysokiej jakości. Lekarz będzie mógł więc przyjrzeć się dziecku ze szczegółami i wykonać dokładne zdjęcia.

W odróżnieniu od zwykłego USG badanie 3D w ciąży pozwala dokładnie przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka. Dzięki temu lekarz może bardziej precyzyjnie ocenić, czy na pewno rozwijają się one prawidłowo. W trakcie badania może on precyzyjnie przyjrzeć się kości nosowej dziecka. Jest to niezwykle ważny parametr w diagnostyce zespołu Downa.

Badanie 3D w ciąży – w którym tygodniu wykonać?

Badanie 3D w ciąży można przeprowadzić w dowolnym momencie. Zawsze jest ono tak samo bezpieczne dla matki i dziecka. Najlepiej jednak wykonać je w okolicy 30 tygodnia ciąży. W tym czasie wszystkie części ciała i organy wewnętrzne są już wykształcone, a dziecko wyglądem przypomina noworodka. Będziemy więc mogli uzyskać piękne pamiątkowe zdjęcie.

Drugim terminem, w którym warto wykonać badanie 3D w ciąży, jest 18 tydzień. Pozwoli to określić, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka. Na tym etapie ciąży zwykle bez problemu udaje się ją uwidocznić. Czasem jednak maluszek nie chce z nami współpracować. Może on ułożyć się tak, że lekarz nie będzie w stanie określić jego płci. Nie mamy na to żadnego wpływu. W takiej sytuacji badanie należy wykonać ponownie za kilka tygodni.

Badanie 3D w ciąży – czy jest bezpieczne?

Badanie 3D w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka. Jest to badanie nieinwazyjne, ponieważ nie ingeruje w żaden sposób w środowisko płodu. Nie może więc spowodować żadnych niebezpiecznych powikłań.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy