Przeskocz do treści

11 tydzień ciąży – samopoczucie ciężarnej, najważniejsze badania i rozwój dziecka

11 tydzień ciąży to już trzeci miesiąc. Masz już coraz większy brzuszek, ponieważ Twój maluszek intensywnie rośnie. Ciążowe dolegliwości mogą być już mniej odczuwalne na tym etapie ciąży, ale wciąż mogą się pojawiać. Jakie dokładnie objawy mogą się pojawiać w 11 tygodniu ciąży? Jakie jest samopoczucie ciężarnej? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. 11 tydzień ciąży – rozwój maleństwa
  2. 11 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy
  3. 11 tydzień ciąży – najważniejsze badania

11 tydzień ciąży – rozwój maleństwa

Twoje dziecko w 11 tygodniu ciąży waży około 8 gramów. Z kolei jego wzrost to około 3,7-4,1 g. Jest więc mniej więcej rozmiarów limonki. Jest więc bardzo niewielkich rozmiarów. Jednak mimo tego na tym etapie ciąży możliwe jest uwidocznienie płodu podczas badania ultrasonograficznego.

Twoje dziecko w 11 tygodniu ciąży intensywnie się rozwija. Ma już wykształcone i bijące serduszko. Intensywnie rozwija się wątroba dziecka. Z kolei w jego mózgu tworzy się wiele komórek nerwowych, dlatego zaczyna on powoli funkcjonować.

Ciało dziecka w 11 tygodniu ciąży zaczyna się prostować. Ma ono coraz bardziej wydłużoną szyję, a jego główka powoli odchyla się do tyłu. Maluszek ma wciąż zamknięte oczy, ale pod jego powiekami tworzą się tęczówki. Trwa także jego intensywny rozwój płciowy – u dziewczynek wykształcają się jajniki, a jądra chłopców zaczynają produkować testosteron. Mimo tego na badaniu USG nie da się jeszcze uwidocznić płci maluszka.

11 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy

W 11 tygodniu ciąży będziesz czuła się już nieco lepiej. Dolegliwości ciążowe, które męczyły Cię przez kilka ostatnich tygodni, mogą nieco ustąpić. Wciąż jednak możesz odczuwać częstszą potrzebę skorzystania z toalety, ponieważ Twoje nerki intensywnie pracują.
W 11 tygodniu ciąży zauważalny będzie już także wzrost Twojej masy ciała. Twój brzuszek jest już lekko większy, ale nie jest to jeszcze zbyt widoczne. Masz także więcej tkanki tłuszczowej.

11 tydzień ciąży – najważniejsze badania

W 11 tygodniu ciąży nie możesz zapominać o kontrolowaniu rozwoju Twojego dziecka. W tym celu powinnaś wykonać USG genetyczne. 11 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych z krwi – testu PAPP-A oraz testu typu NIPT. Dzięki nim możemy u płodu wykryć wady wrodzone, takie jak zespół Downa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy