Przeskocz do treści

Jak można zajść w ciążę?

Chcesz dowiedzieć się, jak można zajść w ciążę? Plemniki Twojego partnera muszą połączyć się z Twoją komórką jajową. Pamiętaj, że jest to możliwe tylko w czasie dni płodnych. Sprawdź, jak je wyliczyć, na czym polegają i jak poprawić swoją płodność, żeby niedługo cieszyć się dzieckiem.

Współżyj w czasie dni płodnych
Jak wyliczyć dni płodne
Popraw płodność

Jak można zajść w ciążę? Współżyj w czasie dni płodnych

Zdolną do zapłodnienia komórkę jajową organizm wypuszcza w momencie owulacji. Powinnaś więc współżyć w okolicach tego dnia – właśnie w czasie dni płodnych. Jeśli Twoje cykle są regularne i trwają 28 dni, jajeczkowanie powinno wystąpić w 14. dniu. Moment owulacji – nawet wówczas, gdy masz regularne cykle – może się przesunąć. Co na to wpływa? Przede wszystkim infekcje, zmiana klimatu czy stres.

Przyjmuje się, że szanse na dziecko są najwyższe właśnie w dniu owulacji oraz dzień wcześniej.

Pamiętaj jednak, że poczęcie może być możliwe również ok. 5 dni przed jajeczkowaniem i 4 dni po nim. Wiąże się to z maksymalnym czasem przetrwania komórek rozrodczych: ok. 24 godziny komórki jajowej i ok. 3-5 dni plemników.

Dni płodne – jak je wyliczyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak można zajść w ciążę, powinnaś wyliczyć moment owulacji (np. korzystając z kalkulatora dostępnego w internecie) i uważnie obserwować organizm. Dlaczego? Być może na podstawie objawów będziesz w stanie stwierdzić, czy to dni płodne. Wiele kobiet odczuwa m.in. wilgotność w okolicach intymnych, wyższe libido, więcej energii czy odczucie atrakcyjności.

Możesz również zapisywać swoje obserwacje w specjalnym kalendarzyku. Aby sprawdzić, czy to owulacja, możesz też skorzystać z testu płodności z apteki lub wykorzystać specjalny komputer cyklu.

Zobacz też: Rezerwa jajnikowa a płodność

Jak można zajść w ciążę? Popraw płodność

Jeśli chcesz niedługo zajść w ciążę, powinnaś dbać o swój organizm. Dzięki temu poprawisz płodność i jakość komórek jajowych. Pamiętaj o rezygnacji z używek (przykładowo: palenie papierosów zmniejsza Twoją płodność aż o 20%), zbilansowanej diecie i lekkiej aktywności fizycznej.

Czytaj więcej: Jak zadbać o styl życia przed ciążą

Nie zapomnij też o badaniach, które pozwolą Ci dokładnie skontrolować organizm. Oprócz badań podstawowych (np. morfologia, badanie moczu), warto wykonać też inne testy. Chodzi przede wszystkim o badanie w kierunku trombofilii wrodzonej i celiakii, które mogą powodować kłopoty z płodnością i donoszeniem ciąży.

Zobacz też: Jakie badania i szczepienia warto wykonać przed ciążą

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

1 thoughts on “Jak można zajść w ciążę?

  • 21 czerwca 2018 o 8:42 am
    Permalink

    poza poprawieniem płodności trzeba też wiedzieć, kiedy ma się dni płodne. fajnie jest obserwować organizm i sprawdzać to np. cyclotestem, pomógł już kilku moim znajomym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy