Badania prenatalne w 13 tygodniu ciąży - jakie wykonać? Przeskocz do treści

Badania prenatalne 13 tydzień ciąży – jaką diagnostykę prenatalną przeprowadzić?

13 tydzień ciąży to odpowiedni moment na rozpoczęcie diagnostyki prenatalnej. Dzięki nim sprawdzimy, czy nasze dziecko na pewno rozwija się zdrowo. W badaniach prenatalnych możemy także wykryć ewentualne wady wrodzone u płodu. Sprawdź, jakie testy powinnaś wykonać w 13 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. USG prenatalne
  2. Test PAPP-A
  3. Testy typu NIPT

USG prenatalne

13 tydzień ciąży to odpowiedni moment na wykonanie USG prenatalnego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłyśmy. Mamy na to czas do 14 tygodnia ciąży. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, dzięki któremu możemy wykryć u dziecka wady wrodzone. Pozwala ono na rozpoznanie m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy wad serca.

USG prenatalne przeprowadzane jest tak jak standardowe badanie USG. Jest ono jednak dokładniejszym badaniem, dlatego lekarz może lepiej przyjrzeć się rozwojowi naszego dziecka. W trakcie badania oceni on jego budowę, ruchy i stan łożyska. Wykona także pomiary kilku istotnych parametrów, takich jak kość udowa, kość nosowa czy przezierność fałdu karkowego. Pozwoli mu to na ocenę ryzyka rozwoju wad wrodzonych u dziecka.

Test PAPP-A

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które powinnyśmy przeprowadzić między 11 a 14 tygodniem ciąży. 13 tydzień jest więc ostatnim momentem na wykonanie badania. Test ten polega na ocenę stężenia białka PAPP-A we krwi ciężarnej. Jest on w pełni bezpieczny i nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie go wraz z USG prenatalnym.

Test PAPP-A ma na celu wykrycie u płodu trisomii, czyli obecności dodatkowego chromosomu. Dzięki niemu można więc rozpoznać u dziecka takie choroby jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Są to trzy najczęściej występujące u płodów trisomie.

Testy typu NIPT

W 13 tygodniu ciąży możemy także wykonać test typu NIPT. Jest to nieinwazyjne badanie wykonywane na podstawie próbki krwi matki, w której znajduje się DNA dziecka (cffDNA). Jest więc całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a przy tym bardzo czułe.

Testy typu NIPT dostępne są w różnych wersjach. Aktualnie najczęściej polecany jest test NIFTY pro, który jest w stanie wykryć u płodu aż 94 choroby wrodzone. W testach typu NIPT możliwe jest także ustalenie płci dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy