Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?
Jesteś w ciąży lub planujesz maluszka? Jedną z najciekawszych kwestii w tym szczególnym okresie są pierwsze ruchy dziecka – odczuwane przez wiele przyszłych mam jako… bulgotanie, motylki czy muśnięcia! Dziecko w brzuchu porusza się od samego początku, ale ciężarna zauważa to zwykle pomiędzy 16 a 22 tygodniem ciąży. Jak nie pomylić ruchów Twojego malucha z czymś innym?
Spis treści:
Kiedy odczuwane są ruchy dziecka?
Jak odczuwane są ruchy dziecka?
Co wpływa na aktywność dziecka?
Pierwsze ruchy dziecka – kiedy?
Każda ciężarna odczuwa je w trochę innym momencie, chociaż maluchy aktywne są od rozpoczęcia ciąży. Każde dziecko jest trochę inne i ma inny temperament, ale tutaj ważne jest to, czego przyszła mama po prostu się spodziewa.
Jeśli to nie jest Twoja pierwsza ciąża, ruchy dziecka odczuwałaś już wtedy. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że tym razem rozpoznasz je szybciej. Niektóre ciężarne mają to szczęście już w 16 tygodniu ciąży! To Twoja pierwsza ciąża? Nie zdziw się, gdy pierwsze ruchy dziecka zaczniesz odczuwać nawet w 22-23 tygodniu.
Co ważne, jeśli jesteś szczupła, Twoja sylwetka może mieć wpływ na szybsze odczuwanie ruchów malucha. Także ułożenie dziecka czy objętość płynu owodniowego mogą mieć tu znaczenie.
Bąbelki, motylki, muśnięcia…
A także przelewanie, bulgotanie, łaskotanie i inne delikatne ruchy – tak często przyszłe mamy określają pierwsze ruchy swojego malucha! Niesamowite, prawda? Niedoświadczone ciężarne mogą takie odczucia mylić np. z pracą jelit czy wzdęciami.
Wbrew pozorom na początku nie będziesz odczuwała kopniaków, wbijania w żebra stópek czy mocnych ruchów rozpierających brzuch.
Zobacz też: Kalendarz ciąży – Twoja ciąża tydzień po tygodniu
Co wpływa na aktywność Twojego dziecka?
Nie tylko temperament ma wpływ na to, jak mocno Twoje dziecko rusza się w brzuchu. Porusza się też zgodnie ze swoim rytmem dobowym (czas aktywności i czas snu) i odpowiada rodzicom. Jeśli więc głaszczesz brzuszek, maluch zaczyna się poruszać, a brzuch uwypukla się w miejscu dotyku.
Co ważne, od ok. 20 tygodnia ciąży (albo później, jeśli pierwsze ruchy dziecka zostaną przez Ciebie rozpoznane właśnie wtedy) powinnaś wyczuwać dość częste, ale słabe ruchy. Po 32 tygodniu będą silniejsze, lecz wyczuwalne rzadziej, a gdy skończysz 37. tydzień znowu będą częstsze.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.