Ciąża tydzień po tygodniu. Zobacz jakie czekają Cię zmiany Przeskocz do treści

Ciąża tydzień po tygodniu

Jesteś w ciąży? To cudowna informacja! Na pewno chcesz wiedzieć, jak przebiega ten szczególny okres, jak zmienia się Twoje ciało, jak rośnie maluszek i jakie badania wykonać. Czeka Cię teraz wiele zmian, a każdy tydzień ciąży przyniesie nie tylko nowe wyzwania, ale też radosne i piękne chwile.

Przebieg ciąży – czy wiesz, który to tydzień?

Ciążę dzieli się na 3 trymestry, z których każdy trwa 12-14 tygodni. W sumie cała Twoja ciąża potrwa ok. 40 tygodni. Co będzie działo się w Twoim organizmie i u Twojego malucha?

  • Pierwszy trymestr (1.-12. tydzień): okres największej „burzy hormonów” i wielu zmian, które dotkną Twój organizm. Mogą dokuczać Ci przede wszystkim mdłości, osłabienie i senność oraz wzmożony apetyt (też na „dziwne” potrawy). Dziecko zmienia się natomiast z malutkiej komórki do etapu tworzenia narządów wewnętrznych i możliwości określenia płci.
  • Drugi trymestr (13.-26. tydzień): powinnaś czuć się lepiej i spokojniej przechodzić ten okres. Poczujesz też pierwsze ruchy dziecka, które będzie intensywnie rosło i się rozwijało.
  • Trzeci trymestr (27.-40. tydzień): coraz mocniej będziesz odczuwała skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa), a dziecko jeszcze mocniej się rozwinie. W 9. miesiącu każdego dnia powinnaś być przygotowana na jego przyjście na świat!

Ciąża tydzień po tygodniu – pamiętaj o badaniach

Pamiętaj, że regularne kontrole pozwolą Ci sprawdzać, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy wszystko w porządku również z Twoim zdrowiem. W kalendarzu ciąży znajdziesz badania, które powinnaś wykonać zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, do 28. tygodnia powinnaś odbywać jedną wizytę co 4 tygodnie, od 28. do 36. tygodnia – co 2 tygodnie, a później co tydzień.

Dowiedz się, jak przebiega ciąża

Artykuły, które znajdziesz w tym dziale i kalendarzu ciąży, pomogą Ci lepiej poznać jej przebieg i przygotować się do zmian, które Cię czekają. Dowiesz się, jak rozwija się Twoje dziecko i jakie badania przeprowadzić. Pamiętaj, że będą towarzyszyły Ci zarówno miłe chwile (np. ruchy dziecka), jak i mniej przyjemne (np. zgaga, parcie na mocz czy bóle nóg). Każdy tydzień przyniesie nowe odczucia – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Pamiętaj, że to wszystko jest zupełnie normalne i naturalne.

Pierwszy trymestr ciąży

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży

Drugi trymestr ciąży

15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży

Trzeci trymestr ciąży

28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy