Przeskocz do treści

Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu zawsze obliczany jest na początku ciąży. Zależy on od daty poczęcia dziecka. Niestety większość ciężarnych nie jest w stanie dokładnie powiedzieć, kiedy do niego doszło. Jest więc on wyliczany na podstawie daty ostatniej miesiączki, a wyliczenia potwierdza się w badaniu USG. Czy tak wyliczony termin jest pewny? Czy termin porodu może się zmienić? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Termin porodu a ostatnia miesiączka
  2. Termin porodu a badanie USG
  3. Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu a ostatnia miesiączka

Reguła Naegelego pozwala nam obliczyć termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki ciężarnej pacjentki. Wystarczy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odjąć trzy miesiące, a następnie dodać do tego rok i 7 dni. Jest to wzór stosowany w przypadku miesiączek książkowych, czyli 28-dniowych.

Termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki wyliczyć możemy, nawet jeśli nasze cykle nie trwają książkowych 28 dni. Jeśli są one dłuższe, to do naszego wyniku musimy po prostu dodać określoną liczbę dni. Przykładowo w przypadku cykli 30-dniowych do wyniku dodamy dwa dni. Jeśli nasze cykle są krótsze, to po prostu odejmujemy daną liczbę dni.

Termin porodu a badanie USG

Szacunkową datę porodu lekarz ustalić może wykonując badanie USG. W jego trakcie mierzona jest długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL), czyli odległość od czubka głowy do najniżej położonego punktu miednicy dziecka.

Termin porodu z parametru CRL obliczyć możemy tylko do 10 tygodnia ciąży. Później może on nie być już wiarygodny. Możemy jednak wtedy skorzystać z innych parametrów mierzonych podczas badania USG, takich jak wymiar móżdżku (TCD), główki (BPD) czy kości udowej (FL).

Czy termin porodu może się zmienić?

Termin porodu ustala się na samym początku ciąży i nie zmienia się go aż do jej końca. To na jego podstawie oceniany jest rozwój dziecka, dlatego nie można go przesuwać.

Pamiętajmy, że ustalony termin porodu zawsze jest szacunkowy. Nie da się precyzyjnie określić, kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat. Tylko 5 na 100 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Niektórym maluszkom bardziej spieszy się na świat, a inne wolą zostać dłużej w brzuszku mamy. Przyjmuje się, że dziecko powinno się urodzić od 38 do 42 tygodnia ciąży. Może więc ono przyjść na świat dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po wyznaczonej dacie. Przyszłe mamy powinny mieć to na uwadze.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy