Przeskocz do treści

USG przez brzuch – od którego tygodnia ciąży?

USG w ciąży wykonuje się kilkukrotnie. Jest to najbardziej podstawowe badanie, które pozwala ocenić, jak rozwija się dziecko w łonie matki. Wykonać można je przez brzuch oraz dopochwowo. Decyzja ta należy od lekarza, ale jest ona zależna głównie od wieku ciąży. Zobacz, od którego tygodnia USG wykonuje się przez brzuch!

Spis treści:

  1. USG dopochwowe w ciąży – do kiedy się je wykonuje?
  2. Od którego tygodnia USG przez brzuch?
  3. Jakie badanie USG wykonać?

USG dopochwowe w ciąży – do kiedy się je wykonuje?

USG dopochwowe wykonuje się jedynie na początku ciąży. Jest ono wykonywane najczęściej do 10 tygodnia. Dziecko wtedy jest jeszcze za małe, aby lekarz mógł je dokładnie obejrzeć, wykonując badanie przez brzuch. Czasami zdarza się, że USG dopochwowe wykonuje się także na późniejszych etapach ciąży.

USG dopochwowe w ciąży wykonuje się tak samo, jak w przypadku kobiet nieciężarnych. Badanie to przeprowadza się za pomocą specjalnej podłużnej głowicy, na którą zakłada się osłonkę przypominającą prezerwatywę. Badanie to w ciąży pozwala na:
• Określenie liczby pęcherzyków ciążowych
• Określenie, w którym miejscu macicy zagnieździł się zarodek
• Wykluczenie ciąży pozamacicznej
• Określenie szacunkowego wieku ciąży i wyliczenie terminu porodu
• Sprawdzenie, czy serduszko dziecka bije prawidłowo

Od którego tygodnia USG przez brzuch?

Po 10 tygodniu ciąży możemy wykonywać już USG przez brzuch. Nasz maluszek na tym etapie ciąży jest już na tyle duży, że lekarz może mu się bez problemu przyjrzeć i ocenić, jak się rozwija.

USG przez brzuch wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy. Przed badaniem brzuszek ciążowy pokrywa się specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie po nim głowicy. Pacjentka nie musi rozbierać się do tego badania. Wystarczy nieco unieść bluzkę.

Jakie badanie USG wykonać?

Decyzja o rodzaju wykonywanego USG nie należy do pacjentki, a do lekarza prowadzącego ciążę. Wybierze on taki typ badania, dzięki któremu lepiej będzie mógł ocenić rozwój dziecka. Oba typy badania USG w ciąży są bezpieczne dla matki i dziecka. Nie musimy więc się niczego obawiać.
Jeśli lekarz zdecyduje o wykonaniu USG dopochwowego po 10 tygodniu ciąży, to nie musi to świadczyć o czymś złym. W niektórych sytuacjach lekarze potrzebują po prostu dokładniejszego obrazu z badania, dlatego decydują się na USG dopochwowe. Jeśli z naszym dzieckiem coś będzie nie w porządku, to lekarz na pewno nas o tym poinformuje.

2.5/5 - (2 głos / głosy)
2.5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy