Przeskocz do treści

Co można pomylić z ciążą?

Kobieta podczas zapłodnienia z reguły nie odczuwa żadnych symptomów świadczących o poczęciu dziecka. O ciąży może ona dowiedzieć się poprzez zauważenie jej pierwszych objawów np. wahań nastroju, bólu brzucha czy bolesności piersi. Symptomy te bardzo łatwo jest pomylić z miesiączką. Jak odróżnić objawy ciąży od okresu? Wyjaśniamy!

Spis treści:

1. Objawy okresu a ciąża
2. Jak odróżnić objawy ciąży od okresu?

Objawy okresu a ciąża

Na początku ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian w gospodarce hormonalnej. Do bardzo podobnych wahań dochodzi w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Jest to faza, która poprzedza miesiączkę.

Podczas fazy lutealnej kobieta odczuwa objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Należą do nich bóle brzucha, bolesność piersi, zwiększenie apetytu czy huśtawki nastroju. Na takie same objawy skarży się wiele ciężarnych w początkowym etapie ciąży.

Jak odróżnić objawy ciąży od okresu?

Początkowe objawy ciąży są bardzo podobne do symptomów, które pojawiają się przed miesiączką. Istnieją jednak subtelne sygnały, które pozwolą nam je rozróżnić:

● Bolesność piersi – kobiece piersi są bardzo wrażliwe na dotyk zarówno przed spodziewanym okresem, jak i w ciąży. Spodziewając się dziecka, możemy jednak zauważyć zwiększone naczynia krwionośne. O ciąży świadczyć może również pieczenie w obrębie sutków.
● Zmiany nastroju – ich przyczynę możemy zidentyfikować po czasie ich trwania. W przypadku PMS ustępują one po kilku dniach, a w ciąży mogą towarzyszyć nam do momentu porodu.
● Krwawienie – może być to spodziewana miesiączka lub objaw zagnieżdżania się zarodka. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne. Z reguły trwa ono dużo krócej niż miesiączka i jest mniej obfite.
● Częsta potrzeba oddawania moczu – łatwo możemy poznać jej przyczynę. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku miesiączki zredukuje ono potrzebę częstego korzystania z toalety.
● Zmęczenie i senność – wiele kobiet na początku ciąży skarży się na spadek energii. Jest też to częsty objaw PMS. W przypadku tego objawu możemy łatwo rozróżnić, co go powoduje. Musimy wtedy zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, poziom snu oraz nawodnienie organizmu. Takie działania pomogą zwiększyć poziom energii w przypadku PMS. Zmęczenie i senność będzie nam jednak dalej towarzyszyć, jeśli spodziewamy się dziecka.
● Nudności – jest to objaw, który kobietom najbardziej kojarzy się z ciążą. Może on jednak wskazywać także na zbliżającą się miesiączkę. Nie jest łatwo znaleźć podłoże tego problemu, ale istnieje na to sposób. Rozwiązaniem jest tutaj lekkostrawna dieta oraz picie naparów z rumianku. Pomoże to zredukować nudności w przypadku PMS.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy