Jak palenie w ciąży wpływa na płód? Przeskocz do treści

Jak palenie w ciąży wpływa na płód?

Każda kobieta w ciąży powinna szczególnie zatroszczyć się o zdrowy styl życia. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz unikanie wszelkich używek. Każda przyszła mama powinna zrezygnować z papierosów czy alkoholu. Palenie w ciąży jest bardzo niebezpieczne i może skutkować poważnymi powikłaniami.

Spis treści:

1. Palenie w ciąży
2. Wpływ palenia w ciąży na dziecko
3. Jak rzucić palenie w ciąży?

Palenie w ciąży

Palenie w ciąży jest bardzo groźne. Niestety nie każda ciężarna zdaje sobie z tego sprawę. Po papierosy przez cały okres ciąży sięga aż 30% kobiet w ciąży.

Papierosy w ciąży szkodzą dziecku w każdej ilości. Poważne powikłania może wywołać nawet wypalenie niewielkiej ilości papierosów. Kobieta w ciąży nie powinna więc sięgać po ani jednego papierosa.

Negatywny wpływ na dziecko ma także bierne palenie w ciąży. Przebywanie z osobami palącymi może mieć takie same skutki, jak wypalanie jednego papierosa dziennie.

Wpływ palenia w ciąży na dziecko

Palenie papierosów może mieć bardzo negatywne konsekwencje. W ciąży szkodzi ono nie tylko mamie, ale też dziecku. Jego skutkiem mogą być ciężkie powikłania zdrowotne. Najczęstsze z nich to:

● Niska masa urodzeniowa dziecka, która zaburza rozwój motoryczny dziecka oraz zwiększa ryzyko mózgowego porażenia dziecięcego
● Większe ryzyko śmierci łóżeczkowej dziecka – nikotyna zmniejsza reakcję serca dziecka na adrenalinę, dlatego nagły zgon podczas snu jest bardzo prawdopodobny
● Poronienie
● Poród przedwczesny
● Zakażenie w pierwszych dniach życia dziecka
● Wystąpienie wad wrodzonych np. zdeformowanych kończyn
● Niewydolność oddechowa dziecka
● Alergia, astma lub infekcja dolnych dróg oddechowych

Jak rzucić palenie w ciąży?

Aktualnie coraz bardziej rośnie świadomość ciężarnych na temat szkodliwości palenia w ciąży. Wiele z nich szuka więc odpowiedzi na pytanie “jak rzucić palenie w ciąży”, ponieważ nie chcą szkodzić swojemu dziecku.

Rzucenie palenia nie jest proste. Osoby, które nie spodziewają się dziecka, mogą sięgnąć po różne środki przeciwnikotynowe np. specjalne plastry czy tabletki. Nie są one jednak wskazane ciężarnym, dlatego przyszłe mamy pod żadnym pozorem nie powinny po nie sięgać.

Kobiety, które planują zajście w ciążę, powinny spróbować rzucić palenie już na etapie prekoncepcji. Ułatwi im to znacznie zajście w ciążę oraz nie wpłynie negatywnie na dziecko.

Rzucenie palenia powinno się rozpocząć od unikania towarzystwa osób palących. Dzięki temu nie będzie kusiło nas sięgnięcie po papierosa. Warto również przegryzać zdrowe przekąski, gdy będziemy miały ochotę sięgnąć po papierosa. Pomocne będzie także noszenie przy sobie zdjęcie USG naszego malucha, które będzie nam przypominać, dlaczego próbujemy rzucić palenie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy