Jakie są objawy ciąży i kiedy się pojawiają? Sprawdź! Przeskocz do treści

Jakie są objawy ciąży i kiedy się pojawiają? Sprawdź!

Starasz się o maluszka i zastanawiasz się, czy właśnie się udało? Miesiączka się spóźnia, piersi stały się nabrzmiałe, zauważasz też zmiany w swoim samopoczuciu… Sprawdź, jakie są objawy ciąży i kiedy się ich spodziewać!

Spis treści:
Jakie są objawy ciąży?
Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?
Jak rozpoznać objawy ciąży?
Na jakie objawy w ciąży uważać?

Jakie są objawy ciąży?

To, jakie są objawy ciąży, często zależy od konkretnego organizmu, wrażliwości na działanie hormonów i wielu innych czynników – u każdej przyszłej mamy mogą one być trochę inne i mieć różne nasilenie. Najczęstsze objawy wczesnej ciąży to jednak:

  • brak miesiączki (u niektórych kobiet mniej więcej w jej terminie może wystąpić tzw. krwawienie implantacyjne),
  • obrzęk, ból, tkliwość piersi,
  • senność, zmęczenie,
  • mdłości, wymioty, nadwrażliwość na zapachy,
  • konieczność częstego oddawania moczu,
  • wzdęcia, zaparcia, zgaga,
  • zmiany i wahania nastroju.

jakie są objawy ciąży, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży, jak rozpoznać objawy ciąży, na jakie objawy w ciąży uważać

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Pierwsze dni po zapłodnieniu najczęściej nie wiążą się z żadnymi widocznymi objawami. W takim razie kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży? W 2 i 3 tygodniu mogą być one lekko zauważalne – szczególnie u tych kobiet, które uważnie obserwują swój organizm i są bardzo wyczulone na jakiekolwiek zmiany. Zwykle jednak kobiety zaczynają podejrzewać ciążę między 4 a 6 tygodniem. Największe nasilenie objawów i dolegliwości przypada natomiast na końcówkę pierwszego trymestru.

To może Cię zainteresować: Objawy ciąży pozamacicznej, które powinnaś znać

Jak rozpoznać objawy ciąży?

Zanik miesiączki, mdłości, senność… Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy ciąży i odróżnić, czy to na pewno stan błogosławiony, czy może zwiastun jakiejś nieprawidłowości w organizmie? Wykonaj test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki lub po nim.

Ma bardzo wysoką czułość, dlatego w bardzo wielu przypadkach wykrywa on w moczu obecność hormonu beta-hCG (produkowanego w trakcie ciąży) już w terminie spodziewanego okresu. Możesz także zdecydować się na badanie w kierunku tego hormonu we krwi. Przy podejrzeniu ciąży dobrze szybko udać się też do ginekologa, który wykona niezbędne badania i zleci dalsze postępowanie.

Na jakie objawy w ciąży uważać?

Oprócz takich objawów jak tkliwość piersi, brak miesiączki czy zmęczenie w ciąży mogą wystąpić dolegliwości niepokojące. Zatem na jakie objawy w ciąży uważać? To przede wszystkim:

  • plamienie/krwawienie, szczególnie z towarzyszącym bólem – warto za każdym razem skonsultować z lekarzem,
  • ból i obrzęk nogi/nóg – chociaż bywa związany z zatrzymywaniem wody, może być także objawem niebezpiecznej zakrzepicy,
  • mocny ból głowy i objawy towarzyszące – ból głowy, skąpomocz i problemy z widzeniem mogą być objawem stanu przedrzucawkowego.

Autor: Agnieszka

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pl.123rf.com/georgerudy | Infografika: www.badaniaprenatalne.pl


5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy