Ciąża po poronieniach? Jak się przygotować do ciąży po poronieniu Przeskocz do treści

Ciąża po poronieniach – jak się przygotować?

Aktualizacja 10 stycznia 2019 r.

Niezależnie od liczby poronień wciąż masz szansę na dziecko – po pierwszej utracie ciąży wynosi ona niemal 90%! Pamiętaj jednak, żeby zrealizować badania przyczyn poronienia i odzyskać równowagę wewnętrzną. Jak najlepiej przygotować się do ciąży po poronieniach i kiedy rozpocząć starania o dziecko?

Ciąża po poronieniach – odczekaj min. 3-6 miesięcy

Warto zdawać sobie sprawę, że kobiecy organizm z biologicznego punktu widzenia jest przygotowany na kolejną ciążę już w momencie pierwszej owulacji po poronieniu – 2-8 tygodni później. Lekarze zgodnie jednak twierdzą, że warto poczekać minimum 3-6 miesięcy.

Ten czas powinien być wykorzystany na powrót do równowagi wewnętrznej, pogodzenie się ze stratą i realizację odpowiednich badań. Swoją sytuację najlepiej skonsultować z lekarzem, ponieważ każda kobieta jest inna i dla każdej inny czas będzie tym odpowiednim.

Najpierw wykonaj badanie na materiale dziecka

Aż 70% wszystkich poronień powodują bowiem jego wady genetyczne. Najczęściej powstają spontanicznie, a więc i niezależnie od rodziców. Jeśli Twoje poronienie wiązało się właśnie z taką losową wadą, najprawdopodobniej kolejne dziecko urodzi się zupełnie zdrowe. Badanie genetyczne wykonywane na materiale poronnym być może pozwoli Ci szybciej zakończyć diagnostykę.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

Zrób inne badania genetyczne, które pomogą Ci zajść w kolejną ciążę

Niezależnie od tego, czy do poronienia przyczyniły się losowe wady dziecka, czy nie. Zmiany w genach często mogą nie dawać żadnych widocznych objawów, a mimo tego niekorzystnie wpływać na ciążę. Jakie badania genetyczne po poronieniu zatem wykonać? Przede wszystkim badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów) u Was obojga oraz test w kierunku trombofilii wrodzonej i badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR u Ciebie.

Nie zapomnijcie o badaniach podstawowych

Kompleksowo się badając, Ty i Twój partner będziecie mieli pewność co do swojego stanu zdrowia. Zrobicie również wszystko, by począć i urodzić zdrowe dziecko w przyszłości. Zalecane testy podstawowe to:

  • morfologia krwi,
  • badania moczu,
  • badania anatomiczne,
  • badania w kierunku chorób zakaźnych (np. różyczki),
  • badania hormonalne,
  • testy jakości nasienia.

Ciąża po poronieniach – pamiętaj, żeby zadbać też o psychikę

Równowaga wewnętrzna jest bardzo ważna zarówno u Ciebie, jak i Twojego partnera – oboje musicie być gotowi na kolejną ciążę po poronieniach. Pamiętajcie, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której kolejne dziecko staje się „lekarstwem” na poronienie. Mogłoby to odbić się bardzo niekorzystnie na dziecku i na relacji między Wami.

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie sama, nie bój się poprosić o pomoc. Specjalista pomoże Ci zidentyfikować emocje i przejść żałobę. Warto również porozmawiać z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia, np. na forach dla rodziców po poronieniu.

Przeczytaj artykuł eksperta: Zaburzenia płodności a czynniki psychologiczne

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie ciąży po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

5/5 - (4 głos / głosy)
5/5 - (4 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy