Pogrzeb po poronieniu – jak go zorganizować?
Poroniłaś? Przysługuje Ci prawo do pochowania swojego dziecka, a jeśli jego płeć została ustalona – również do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych). W jaki sposób zorganizować pogrzeb po poronieniu i co zrobić, żeby otrzymać pomoc finansową?
Powiadomienie personelu szpitala
Ustalenie płci dziecka
Ustalenie szczegółów
Koszt pogrzebu
Chcesz pochować dziecko? Powiadom personel szpitala
Gdy płeć Twojego dziecka została ustalona, od lekarza dostaniesz kartę martwego urodzenia oraz kartę zgonu. Jeśli lekarz nie mógł jej określić (w przypadku poronienia na wczesnym etapie ciąży), otrzymasz jedynie ten drugi dokument.
Na podstawie wyłącznie karty zgonu możesz zorganizować pogrzeb, jednak nie będziesz mogła skorzystać z innych przysługujących po poronieniu praw (rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebranie zasiłku pogrzebowego 4000 złotych, przejście na skrócony urlop macierzyński 56 dni).
Co zatem zrobić, jeśli lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka, a więc i wydać karty martwego urodzenia? Z pomocą przychodzą genetyczne badania płci.
Genetyczne badania płci dziecka – możliwe bez względu na wiek ciąży
Badania genetyczne pozwalają określić płeć dziecka nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży. Dlaczego? Płeć człowieka jest ustalona w momencie poczęcia i później się nie zmieni. Jeśli zatem lekarz nie mógł ustalić płci Twojego dziecka, możesz zlecić badanie DNA w prywatnym laboratorium na własny koszt – nawet wtedy, gdy poroniłaś np. w 10 tygodniu ciąży.
Po odebraniu wyników i przekazaniu ich do szpitala lekarz wyda kartę martwego urodzenia, a Ty będziesz mogła zarejestrować dziecko i skorzystać z innych praw.
Pogrzeb po poronieniu – szczegóły ustal z domem pogrzebowym i zarządcą cmentarza
Zorganizowanie pochówku nie jest trudne. Szczegóły ustala się z domem pogrzebowym i zarządcą cmentarza, a jeśli sobie życzysz – również z księdzem, innym duchownym czy świeckim mistrzem ceremonii pogrzebowej. Dziecko może zostać pochowane w mogile zbiorowej, grobie rodzinnym czy na całkiem nowej kwaterze.
Zobacz też: Żałoba po poronieniu – dlaczego jest tak ważna?
Pogrzeb dziecka po poronieniu – ile kosztuje?
Koszt pogrzebu po poronieniu zależy od wielu kwestii, m.in. miasta, wybranego domu pogrzebowego, wykorzystanych usług, rodzaju nagrobka. Najczęściej zamyka się on w kwocie ok. 1000 złotych bez zakupu nowego pomnika, w tym ok. 150-300 złotych trumienka (urna), ok. 700 złotych opłaty dla firmy pogrzebowej (najczęściej to kompleksowa obsługa), ok. 200 złotych dla księdza czy mistrza ceremonii.
Pokrycie tych kosztów umożliwia pogrzebowy zasiłek po poronieniu, który wynosi 4000 złotych (bez względu na to, ile wyniosły wydatki związane z pogrzebem). Pamiętaj jednak, że otrzymasz go tylko wtedy, jeśli płeć Twojego dziecka została ustalona, a dziecko zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Aby ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, powinnaś w ciągu 12 miesięcy od poronienia złożyć wniosek we właściwym oddziale ZUS. Do wniosku dołącza się faktury i dokumenty potwierdzające poniesione koszty oraz akt urodzenia dziecka (z adnotacją o urodzeniu martwym).
To może Cię zainteresować: Ciąża po poronieniu – jak się przygotować?