Przeskocz do treści

Bóle podbrzusza w 15. tygodniu ciąży – kiedy powinnaś się martwić?

Na różnych etapach ciąży pojawić mogą się rozmaite dolegliwości. W 15 tygodniu wiele ciężarnych skarży się na bóle podbrzusza. Objaw ten może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są błahe, ale są też takie, które świadczyć mogą o pewnych komplikacjach. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży i kiedy jest to powód do niepokoju!

Spis treści:

 1. Potencjalne przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży
 2. Kiedy ból podbrzusza powinien nas zaniepokoić?

Potencjalne przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży

Od samego początku ciąży kobieca macica zaczyna się rozszerzać, aby mogło zmieścić się w niej dziecko. W 15 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się już między spojeniem łonowym a pępkiem. Dla porównania już kilka tygodni później będzie ono na wysokości pępka. Tak intensywny proces wzrostu może u kobiety powodować ból, który porównywalny jest do ciągnięcia. Jest to szczególnie częste u kobiet w pierwszej ciąży. Tego typu ból podbrzusza nie jest groźny, dlatego nie musimy konsultować go z lekarzem.

Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży spowodowane mogą być również przez zaparcia. Jest to bardzo częsta przypadłość. Nie są one groźne. Możemy spróbować poradzić sobie z nimi samodzielnie poprzez regularną aktywność fizyczną oraz nawadnianie organizmu. Jeśli problem nie ustępuje, to warto skonsultować się z lekarzem. Przepisze on nam odpowiedni preparat. Same pod żadnym pozorem nie powinnyśmy przyjmować leków na zaparcia.

Kiedy ból podbrzusza powinien nas zaniepokoić?

Ból podbrzusza w 15 tygodniu ciąży to zwykle nic złego. Musimy jednak obserwować swój stan i monitorować, czy nie pojawiają się inne niepokojące objawy. Ból podbrzusza z lekarzem należy skonsultować w przypadku, gdy występuje on razem z:

 • Plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych
 •  Gorączka
 • Omdlenie
 • Zawroty głowy
 • Wymioty
 • Ból podczas oddawania moczu lub stolca

Takie objawy mogą współwystępować z bólem podbrzusza w różnych przypadkach. W 15 tygodniu ciąży przyczyną takiego stanu najczęściej jest:

 • Poronienie – w jego trakcie pojawia się ból podbrzusza oraz krwawienie z dróg rodnych
 • Przedwczesne oddzielenie się łożyska – w tym przypadku pacjentki skarżą się na kłujące bóle podbrzusza, którym towarzyszy ból pleców i tkliwość macicy
 • Infekcja dróg moczowych – jej głównym objawem jest piekący ból podczas oddawania moczu
 • Choroby układu pokarmowego – w ich trakcie wraz z bólem podbrzusza pojawiają się mdłości, wymioty i biegunka
4/5 - (1 głos / głosy)
4/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy