Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?
Czy będąc w ciąży, można się opalać? To pytanie zadaje wiele ciężarnych. Okazuje się, że przyszłe mamy mogą się opalać. Muszą jednak robić to z umiarem i stosować w trakcie opalania odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Rozsądne opalanie w ciąży na pewno nie zaszkodzi dziecku.
Spis treści:
1. Ciąża a opalanie
2. Jak opalać się w ciąży?
3. Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży
Ciąża a opalanie
Opalanie w ciąży nie jest zabronione. Ciężarna nie powinna jednak wygrzewać się na słońcu zbyt długo, ponieważ przez zmiany hormonalne skóra w ciąży jest bardzo delikatna. Może ona przez to łatwiej się poparzyć. Sprzyja to szybkiemu pojawianiu się przebarwień.
Wysokie temperatury powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych u przyszłych mam. Długie opalanie w ciąży może więc spowodować powstawanie licznych pajączków na nogach oraz krwawienie z dróg rodnych.
Zbyt długie opalanie w ciąży może wywołać również odwodnienie. Może ono doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Jak opalać się w ciąży?
Opalanie w ciąży jest dozwolone i bezpieczne, jeśli kobieta przestrzega kilku prostych zasad:
● Należy stosować odpowiedni krem z filtrem dla kobiet w ciąży. Powinien on być nakładany około 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.
● Opalanie w ciąży jest bardziej wskazane w II i III trymestrze ciąży. Przez pierwsze trzy miesiące ciąży bezpieczniej jest z niego zrezygnować.
● Ciężarne nie powinny opalać się od 11 do 16. W tych godzinach słońce świeci najmocniej, więc może najszybciej doprowadzić do poparzeń czy odwodnienia.
● Podczas opalania przyszła mama nie powinna odsłaniać ciążowego brzuszka.
Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży
Kremy z filtrem UV powinien stosować każdy z nas niezależnie od pory roku. Ochrona przeciwsłoneczna w ciąży jest jednak szczególnie istotna. Przyszłe mamy powinny stosować krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV. Najlepszy będzie krem z filtrem UV 50.
Odpowiedni krem z filtrem dla kobiet w ciąży musi nie tylko chronić przed słońcem, ale mieć także odpowiedni skład. Przyszłe mamy powinny sięgać po kremy z filtrami mineralnymi np. tlenkiem cynku. Najlepiej ochronią one delikatną skórę ciężarnej przed promieniowaniem UV.
Przyszłe mamy powinny unikać kremów z filtrem zawierających oksybenzon. Substancja ta zwiększa wydzielanie estrogenów. Może także podrażniać skórę i mieć działanie alergiczne.
Krem z filtrem UV ochroni naszą skórę przed słońcem, tylko jeśli będzie aplikowany w odpowiedniej ilości. Przyjmuje się, że na 1 cm2 ciała należy aplikować 2 mg kremu. Każdy krem z filtrem powinien być aplikowany ponownie co 3-4 godziny. Dzięki temu zapewnimy naszej skórze optymalną ochronę przeciwsłoneczną w ciąży.