Przeskocz do treści

Profilaktyka ciążowa: czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?

Suplementowanie kwasu foliowego rekomendowane jest już na etapie planowania ciąży. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jego niedobór może prowadzić do rozwoju poważnych wad wrodzonych u płodu. Dzięki suplementacji możemy uniknąć m.in. rozszczepu kręgosłupa czy bezmózgowia. A co z zespołem Downa? Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Rola kwasu foliowego w ciąży
  2. Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?
  3. Profilaktyka zespołu Downa

Rola kwasu foliowego w ciąży

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. Bez niego niemożliwe jest prawidłowe ukształtowanie cewy nerwowej, z której ma rozwinąć się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Kwas foliowy potrzeby jest także do produkcji i regeneracji komórek, a w szczególności komórek układu nerwowego oraz czerwonych krwinek.

Kwas foliowy powinien być suplementowany przez kobiety ciężarne oraz planujące ciążę. Jest to zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologicznie. Rekomendują oni przyjmowanie 400 mcg kwasu foliowego dziennie. Pozwoli nam to uniknąć niedoboru tej substancji, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka.

Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?

Według najnowszych badań suplementacja kwasem foliowym może zapobiec rozwojowi zespołu Downa u dziecka. Reguluje on poziom aminokwasu zwanego homocysteiną. Jego zbyt wysokie stężenie zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych. Suplementacja kwasem foliowym może temu zapobiec.

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko rozwoju u dziecka zespołu Downa, ale nie niweluje go całkowicie. Nikt nie da nam gwarancji, że nasze dziecko urodzi się zdrowe dzięki suplementacji. Zespół Downa jest zaburzeniem genetycznym, które powstaje w sposób losowy. Możemy więc zmniejszyć ryzyko jego rozwoju, ale nie mamy pewności, czy uda się temu zapobiec.

Profilaktyka zespołu Downa

Suplementacja kwasu foliowego nie jest jedynym czynnikiem, który zmniejszy ryzyko rozwoju zespołu Downa u dziecka. Największy wpływ na powstanie choroby ma wiek matki. Im starsza jest kobieta, tym większa jest szansa na rozwój zespołu Downa u dziecka. Ryzyko wykształcenia się choroby zmniejszymy, decydując się na macierzyństwo jak wcześniej.

O zdrowie naszego dziecka możemy zadbać także poprzez styl życia. Ciężarne powinny odstawić używki, zadbać o zbilansowaną dietę i wysypiać się. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia u dziecka wielu wad wrodzonych.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy