15 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży - zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

15 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

W tym tygodniu możesz trochę rzadziej chodzić do toalety, jednak już niedługo częste oddawanie moczu powróci. Wciąż masz zwiększony apetyt, jednak może towarzyszyć Ci zgaga, czasami pojawiają się też wzdęcia czy zaparcia, ponieważ Twój układ trawienny zaczyna pracować wolniej. Pamiętaj, że nieleczone zaparcia sprzyjają powstawaniu hemoroidów.

W 15 tygodniu ciąży często pojawiają się też obrzęki nóg (głównie wieczorem), żylaki czy pajączki. Aby ich uniknąć, pamiętaj o spacerach, a wieczorami trzymaj nogi na podwyższonej poduszce. Jeśli nogi stają się dodatkowo czerwone, bolące i zacieplone – jak najszybciej udaj się do lekarza.

W tym czasie bądź trochę później na Twoim brzuchu może wystąpić tzw. linea nigra, czyli ciemna linia od pępka w dół, która znika po porodzie. Jeśli jesteś brunetką, będzie ciemniejsza, a jeśli blondynką – jaśniejsza.

15 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Od 15 do 20 tygodnia ciąży Polskie Towarzystwo zaleca wykonanie: badania ogólnego, badania ginekologicznego, pomiaru masy ciała, pomiaru ciśnienia krwi, oceny pH wydzieliny pochwowej, morfologii krwi, badania moczu i oznaczenia przeciwciał anty-Rh. Możesz wykonać badania już teraz lub umówić się na późniejszy termin.

15 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Maluszek ma ok. 11 centymetrów i waży ok. 50-70 gramów. Wszystkie jego narządy zaczynają przygotowywać się do pracy. Nerki dziecka wydalają mocz do łożyska, następnie przenika on do Twojego krwiobiegu. Wątroba rozpoczyna wytwarzanie żółci (powstanie z niej smółka). Jego skórę zaczyna pokrywać meszek płodowy (zniknie w czasie ciąży).

Rączki, nóżki oraz tułów dziecka wydłużają się i przyjmują proporcjonalne wymiary, jednak teraz dziecko nie rośnie bardzo szybko. Gromadzi natomiast tzw. brunatną tkankę tłuszczową, dzięki której jest mu cieplej. Znajduje się ona m.in. między łopatkami i zniknie trochę po narodzinach. Dzidziuś odczuwa wszystkie Twoje nastroje, więc unikaj stresu i staraj się cieszyć każdym dniem tego szczególnego okresu w Waszym życiu.


Sorry, there are no polls available at the moment.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy