Przeskocz do treści

Przewodnik po rozwoju dziecka – 18 tydzień życia

Dzieci po porodzie szybko rosną i rozwijają się. W mgnieniu oka zdobywają nowe umiejętności. W 18 tygodniu życia niemowlak ani trochę nie przypomina już noworodka. Jest większy i potrafi dużo więcej. Właśnie w tym momencie pojawić może się wiele nowych umiejętności. Zobacz, czego spodziewać się w rozwoju dziecka w 18 tygodniu życia!

Spis treści:

  1. 18 tydzień życia niemowlaka – najważniejsze momenty rozwojowe
  2. Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

18 tydzień życia niemowlaka – najważniejsze momenty rozwojowe

18 tydzień życia to połowa piątego miesiąca życia. Niemowlę w tym czasie nabywa wiele nowych umiejętności. Dotyczą one zarówno rozwoju fizycznego, poznawczego, jak i emocjonalno-społecznego. Właśnie wtedy rozpoczyna się czwarty skok rozwojowy, który potrwa około trzech tygodni. W tym czasie dziecko:

  • Zaczyna zdawać sobie sprawę z relacji przyczynowo-skutkowych np. zaczyna rozumieć, że płacz oznacza, że zaraz pojawi się mama
  • Świadomie wyciąga rączki do swoich opiekunów, aby go podnieśli
  • Uwielbia leżakować na brzuszku i raczej unika leżenia na plecach
  • Zaczyna gaworzyć
  • Przewraca się z plecków na brzuszek i odwrotnie
  • Podpiera się na rączkach i unosi główkę wraz z tułowiem
  • Przekłada zabawki z rączki do rączki
  • Próbuje raczkować (chociaż jeszcze robi to bardzo nieudolnie)
  • Często się uśmiecha

Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

Każdy rodzic może zrobić bardzo dużo dla prawidłowego rozwoju swojego dziecka. Wcale nie wymaga to dużego wysiłku. Rozwój naszego dziecka najbardziej wspomóc możemy poprzez bliskość i czułość. Dzięki niej maluch będzie czuł się kochany i bezpieczny. Nic nie stwarza lepszych warunków do rozwoju niż to. Nie żałujmy więc przytulasów, całusów i wspólnej zabawy.

W 18 tygodniu życia dziecko uwielbia wygłupy. Możesz go łaskotać, bawić się z nim w akuku czy noski noski. Gwarantujemy, że maluch będzie pękał ze śmiechu, a przy tym będziesz stymulować jego rozwój. W trakcie wszystkich takich interakcji jak najwięcej mów do dziecka. Może niewiele jeszcze z tego zrozumie, ale pozytywnie wpłynie to na jego rozwój mowy.

Rozwój dziecka wspomóc możesz także poprzez wprowadzenie różnorodnych zabaw sensorycznych. Dzięki temu stymulujesz rozwój jego mózgu, który będzie sprawniej odbierał i przetwarzał bodźce zmysłowe.

O rozwój dziecka najlepiej zatroszczysz się, regularnie konsultując go z pediatrą lub położną. Omawiaj wszystkie swoje wątpliwości na rutynowych wizytach. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko jest w porządku.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy