Przeskocz do treści

Diagnostyka płodu – czy można nagrać badania prenatalne?

Patrzenie jak rozwija się nasze dziecko, jest niezwykle wzruszające. Wielu rodziców zbiera więc pamiątki z każdego okresu jego rozwoju, aby w przyszłości móc wspominać. Zależy im więc także na posiadaniu pamiątek z okresu ciąży, w tym zdjęć i nagrań z badań. Czy jest to możliwe także w przypadku badań prenatalnych? Czy można nagrać badania prenatalne? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Jak nagrać badania prenatalne?
  2. Jak nagrać badanie USG w ciąży?
  3. Kiedy najlepiej nagrać badanie USG?

Jak nagrać badania prenatalne?

Uzyskanie nagrania możliwe jest tylko w przypadku jednego badania prenatalnego – USG. Jest to jedyne badanie obrazowe wykonywane w ciąży. Tylko na nim widzimy na monitorze nasze dziecko. Inne badania wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego czy krwi mamy. Nie mamy więc tutaj możliwości wykonania nagrania. Byłoby też to nieco bezsensowne, ponieważ podczas tego typu badań nasz maluszek nie jest widoczny.

Jak nagrać badanie USG w ciąży?

O nagranie badania USG wystarczy poprosić lekarza. Nie mają oni z tym żadnego problemu. Zawsze chętnie udostępniają przyszłym rodzicom nagranie z badania, ponieważ rozumieją, że jest to wspaniała pamiątka. Chęć otrzymania nagrania powinniśmy zgłosić lekarzowi jeszcze przed rozpoczęciem badania.

Nie próbujmy nagrywać badania USG na własną rękę. Jest to niezgodne z prawem. USG to przede wszystkim badanie, które sprawdza stan zdrowia naszego dziecka. Uzyskanie nagrania to tylko dodatkowa korzyść.
Podczas USG nie jest nagrywane całe badanie, a tylko jego fragment. Nagranie ma być pamiątką, dlatego niepotrzebne jest nagrywanie całości. Nagrany fragment jest następnie zgrywany na płytkę CD lub na pendrive. Możliwe jest także przesłanie nagrania na adres mailowy.

Kiedy najlepiej nagrać badanie USG?

USG w ciąży wykonywane jest zwykle kilka razy. Zaleca się, aby ciężarna zgłosiła się na nie przynajmniej trzy razy. Nagranie możemy uzyskać podczas dowolnego badania USG, jeśli tylko lekarz wyrazi na to zgodę. Najlepiej jednak nagrać badanie w okolicy 30 tygodnia ciąży. Dziecko jest już wtedy dość duże i wygląda już jak prawdziwy noworodek. Takie nagranie dla rodziców będzie najbardziej wzruszające.

Jeśli do wykonywania USG w ciąży mamy zamiar wykorzystywać różne technologie, to najlepiej nagrać to wykonywane w 4D. Dzięki niemu możemy bardzo dokładnie przyjrzeć się naszemu maluszkowi i zobaczyć go w ruchu.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy