Płeć dziecka z krwi - jakie badanie określi płeć płodu? Przeskocz do treści

Badanie płci dziecka z krwi – cena testu

Płeć dziecka w łonie matki poznać możemy, wykonując test prenatalny z krwi mamy. Dzięki niemu może ona zostać określona dużo szybciej niż w poprzez badanie USG. Najpopularniejszym badaniem płci dziecka z krwi jest test NIFTY pro. Zobacz, co to za test i jaka jest jego cena!

Spis treści:

  1. Jak w teście NIFTY pro sprawdza się płeć?
  2. Ile kosztuje badanie płci dziecka z krwi?
  3. Czy warto wykonać badanie płci dziecka z krwi?

Jak w teście NIFTY pro sprawdza się płeć?

Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne. Służy ono przede wszystkim diagnostyce wad genetycznych u płodu. Można w nim wykryć takie choroby jak zespół Downa (trisomia chromosomu 21) czy zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18). W sumie w teście NIFTY pro rozpoznane mogą zostać aż 94 choroby.

Test NIFTY pro jest badaniem kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Każdy człowiek ma ich 23 pary – 22 autosomów i jedną parę chromosomów płci. W tej ostatniej parze kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni chromosom X i chromosom Y. To właśnie na tej podstawie w badaniu NIFTY pro możliwe jest określenie płci płodu.

Poznać płeć dziecka w NIFTY pro możemy także w przypadku ciąży bliźniaczej. Jeśli badanie wykaże obecność chromosomu Y, to przynajmniej jedno z dzieci będzie chłopcem. W innym przypadku na świecie pojawią się dwie dziewczynki.

Analiza NIFTY pro możliwa jest na podstawie próbki krwi matki. Znajduje się w niej wolne DNA płodowe (cffDNA). Na jego podstawie zbadać można kariotyp dziecka i ustalić płeć. Krew potrzebną do analizy pobiera się, tak samo, jak do zwykłej morfologii. Możemy zrobić to już od 10 tygodnia ciąży.

Ile kosztuje badanie płci dziecka z krwi?

Test NIFTY pro kosztuje 2397 zł. Cena ta obejmuje pobranie krwi od ciężarnej i wykonanie analizy materiału genetycznego dziecka pod kątem 94 chorób. W badaniu płeć dziecka określona może zostać na życzenie rodziców. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wystarczy zaznaczyć taką chęć.

Czy warto wykonać badanie płci dziecka z krwi?

Każdy rodzic powinien wykonać w trakcie ciąży badanie prenatalne. Dzięki niemu zyska pewność, że dziecko jest zdrowe. Test NIFTY pro jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, a przy okazji bardzo czułym. Wykryje więc ono ewentualne wady genetyczne i wcześnie sprawdzi płeć dziecka, a przy tym jest bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Jego wiarygodność potwierdzana jest przez badania kliniczne i opinie zadowolonych pacjentów.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy