Ważne badania prenatalne w ciąży – które testy warto wykonać?
Badania prenatalne wykonać powinna każda przyszła mama. To jedne z najważniejszych testów, które można wykonać w ciąży. Pozwolą one upewnić się, że Twoje maleństwo rozwija się zdrowo. Sprawdź naszą listę ważnych badań prenatalnych w ciąży i zdecyduj, które testy wykonasz!
Spis treści:
USG genetyczne
USG genetyczne to obrazowe badanie prenatalne. W jego trakcie bardzo dokładnie ocenia się budowę anatomiczną dziecka, a także łożysko, pępowinę i wody płodowe. Lekarz dokonuje także pomiaru kilku niezbędnych parametrów, które pozwolą mu wykryć ewentualne oznaki rozwoju wad wrodzonych.
Test PAPP-A
Test PAPP-A jest kluczowym testem prenatalnym, przeprowadzanym na bazie próbki krwi od matki. Na jej podstawie ocenia się poziom białka PAPP-A. Procedurę tę przeprowadza się zazwyczaj między 11 a 13 tygodniem ciąży. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego sugerują, aby to badanie było przeprowadzane równolegle z badaniem USG genetycznym.
Test PAPP-A umożliwia wykrycie u płodu trzy najpowszechniejsze trisomie, czyli:
1. Zespół Downa (trisomia chromosomu 21)
2. Zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18)
3. Zespół Patau (trisomia chromosomu 13)
Prenatal testDNA
Prenatal testDNA to badanie wolnego DNA płodu. Wykonać można je już od 10 tygodnia ciąży. Jest ono nieinwazyjne, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi przyszłej mamy. Dzięki temu badaniu u płodu wykryte mogą zostać różnorodne wady w obrębie choromosomów płodu, a w tym chromosomów płci. Jest to możliwe dzięki wysokiej czułości testu, która wynosi aż 99%. Test Prenatal testDNA umożliwia także poznanie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.
Amniopunkcja
Amniopunkcja jest jednym z inwazyjnych badań prenatalnych Jest to metoda, która ingeruje w środowisko płodu. Mimo tego uznawana jest ona za bezpieczną praktykę. Szansa na wystąpienie jakichkolwiek powikłań jest mniejsza niż 1%.
Amniopunkcja nie jest badaniem wykonywanym rutynowo u każdej kobiety w ciąży. Zazwyczaj przeprowadza się ją jedynie w sytuacji, gdy wyniki testów nieinwazyjnych wskazują na potencjalne nieprawidłowości. Do przeprowadzenia tego badania wymagana jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych kobiety za pomocą delikatnej igły.